Papírový atentát

Réžia
Rok výroby 
2007
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
52min 
Zvukové stopy 
Titulky 

28.november 1997, šesť hodín večer. Pred novinárov predstupujú podpredsedovia ODS Jan Ruml a Ivan Pilip a v spoločnom prehlásení vyzývajú predsedu strany Václava Klausa k odstúpeniu. Ten sa v tej chvíli nachádzal na zahraničnej ceste v bosenskom Sarajeve. Začínajú sa najdramatickejšie hodiny a dni na českej politickej scéne od novembra 1989... Režisér Radim Procházka sa společne s novinárom Petrom Fischerom po desiatich rokoch vracajú k napínavému novembrovému dianiu a snaží se o jeho reflexiu v širšom kontexte ponovembrového vývoja českej spoločnosti a politiky. Prečo vtedajšie udalosti dodnes nazývame "atentátom"? Aké boli ich príčiny a aký vplyv mali na neskorší politický vývoj a na atmosféru v spoločnosti? Čo si o nich dnes myslia ich účastníci? Autori oslovili vtedajšieho prezidenta Václava Klausa, Václava Havla, Jana Rumla, Ivana Pilipa a mnohých ďalších aktérov i pozorovateľov vtedajšieho diania. Ich hodinový dokument, spracovaný ako filmová diorama, ponúka nevšedný pohľad na jednu politickú drámu a na dobu, dedičstvo ktorej pretrváva dodnes.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít