Malá morská víla

Slávny príbeh Hansa Christiana Andersena všetci poznáme a bol natočený už mnohokrát. Aj tento hraný český film je o morskej víle, ktorá túži po láske v ľudskej podobe. Aby sa priblížila svojmu vysnívanému princovi, prijme podmienku a stane sa nemou. A to ešte nie je to najhoršie čo ju postihne. Varovanie: tento krásny príbeh nemá najšťastnejší koniec!

Klasická rozprávka Hansa Christiana Andersena Malá morská víla (1836) poslúžila ako inšpirácia množstvu filmových diel. Toto vizuálne prepracované rozprávanie pre deti sa sa približuje viac k temnej podstate príbehu dánskeho spisovateľa, ktorý sa pri rozprávaní o tragickom vzťahu dcéry morského vládcu k pozemskému princovi obišiel bez šťastného konca. Scenárista Ota Hofman a spoluscenárista a režisér Karel Kachyňa sa v tomto ohľade rozhodli rešpektovať Andersenovu verziu, napriek tomu koniec ich filmu z roku 1976 je v porovnaní s predlohou mierne zjemnený a zmenený (nešťastná víla sa vo filme po zrade milovaného princa premení na morskú penu, zatiaľ čo u Andersena sa pridáva k sestrám vetra s nádejou na získanie nesmrteľnej duše). Protagonistkou príbehu, ktorý ku veľkofilmu posunula koprodukcia so sovietskym Mosfilmom, je najmladšia dcéra vládcu podmorskej ríše. Napriek varovaniu sa túži priblížiť k svetu ľudí. A tak ju v deň jej narodenín otec prekvapí výletom na vodnú hladinu a darom potopenej lode. Malá morská víla si však všimne na lodi krásneho princa a hneď sa doňho zamiluje. Pomocou čarodejnice sa rozhodne priblížiť sa k nemu a premeniť sa na pozemskú nemú dievčinu. No princ sa stane obeťou náhodnej zámeny a dá prednosť princeznej zo susednej ríše, ktorá je víle podobná. Malá morská víla tak musí prijať svoj osud a domov sa môže vrátiť len ako morská pena…

Kachyňova snímka je na svoju dobu výnimočným projektom nielen vďaka pochmúrnejšiemu ladeniu odporujúcemu dobovému optimizmu tvorby pre deti a mládež. Hodnotu má i ako poetické, starostlivo štylizované dielo, ktoré nápadito pracuje s vizuálnou podobou podmorskej ríše. Okrem výnimočnej kamery Jaroslava Kučeru má na výtvarných kvalitách snímky podiel i legendárna výtvarníčka Ester Krumbachová. V rámci hereckého obsadenia sa presadila Miroslava Šafránková ako zaľúbená morská víla. Role jej sokyne zo susednej ríše, ktorá je hrdinke výrazne podobná, sa ujala herečkina známejšia sestra Libuše. Vo filme zaujme i Radovan Lukavský ako podmorský vládca.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

V našom aktuálnom programe ale objavíte ďalšie skvelé filmy.

Réžia
Rok výroby
1976
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
86min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít