Scéna z filmu Traja veteráni
Scéna z filmu Traja veteráni
Scéna z filmu Traja veteráni
Scéna z filmu Traja veteráni
Scéna z filmu Traja veteráni

Traja veteráni

Klasika, pri ktorej sa zrejme budete smiať nahlas podobne ako milióny divákov a diváčok pred vami. Bláznivé filmové triky, komická trojica veteránov blúdiacich po svete aj hviezdny herecký výkon princeznej Bosany. Je to skrátka film, ktorý budete chcieť vidieť znovu a znovu.

Komediálne ladený rozprávkový príbeh na motívy knihy Jana Wericha Fimfárum je rozprávaním o ľudskej túžbe po šťastí, ale aj o márnivosti, hrabivosti a neustálych premenách života. Hlavnými hrdinami príbehu sú vojenskí vyslúžilci, ktorí veria, že sa im za ich odvahu dostanú všetky pocty, no skutočnosť je trochu odlišná. Vo vynikajúcim hereckom obsadení filmu dominujú v roliach Pankráca, Bimbáca a Serváca - Rudolf Hrušínský, Petr Čepek a Josef Somr.

Predposledným titulom vo filmografii Oldřicha Lipského sa v roku 1983 stala voľná adaptácia rovnomennej rozprávky Jana Wericha. Príbeh o troch vyslúžilých vojakoch, ktorí sa musia naučiť správne zaobchádzať s kúzelným darom života, je súčasťou jeho detskej knižky Fimfárum (1960). Lipský so scenáristom Zdeňkom Svěrákom (s ktorým spolupracoval i na filmoch Jáchyme, hoď ho do stroje!, „Marečku, podejte mi pero!“ a Ať žijí duchové!) s využitím situačného a slovného humoru predlohu doplnili príbehom s morálnym ponaučením.

Traja vyslúžilí vojaci - delostrelec Pankrác, dragún Bimbác a vojenský kuchár Servác, sa po prepustení z armády ocitnú bez finančných prostriedkov a bezcieľne sa túlajú svetom. Od dobrosrdečných škriatkov dostanú zázračné dary: harfu, ktorá privoláva vojakov, bezodný mešec a cylinder, ktorý vykúzli čokoľvek, na čo si človek len spomenie. Veteráni premýšľajú, ako vzácne dary využiť čo najužitočnejšie a nakoniec sa vyberú do kráľovstva Monte Albo, kde sa Bimbác zamiluje do princezny Bosany. Je nielen krásna, ale aj prefíkaná, a tak postupne veteránov o všetky dary pripraví a nechá ich vyhnať z krajiny. So ziskuchtivým kráľom sa radujú, čo všetko budú môcť s ukradnutými vecami podniknúť. Znovu sa však objavia škriatkovia a a dajú veteránom možnosť zlodejov potrestať...

Najväčšou atrakciou zábavného rozprávania sa stáva dlhokánsky nos, ktorý za trest narastie princeznej Bosane a ktorý sa tak rýchlo predlžuje a prekračuje hranice susedných zemí až povážlivo napína medzinárodnú politickú situáciu. Rovnako ako v Lipského detektívnej komédii Adéla ještě nevečeřela (1977) a verneovskom dobrodružstve Tajemství hradu v Karpatech (1981) sa o trikovú stránku projektu postaral výtvarník Jan Švankmajer.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

V našom aktuálnom programe ale objavíte ďalšie skvelé filmy.

Réžia
Rok výroby
1983
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
93min 
Zvukové stopy 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít