Scéna z filmu Byl jednou jeden král...
Scéna z filmu Byl jednou jeden král...
Scéna z filmu Byl jednou jeden král...
Scéna z filmu Byl jednou jeden král...
Scéna z filmu Byl jednou jeden král...

Byl jednou jeden král...

Bol raz jeden kráľ a ten si hovoril Ja Prvý. Chcel odovzdať vládu tej z troch dcér, ktorá ho má najradšej. Drahomíra ho má rada ako zlato, Zpěvanka ako zlato v hrdle a najmladšia Maruška ako soľ. Kráľa prirovnanie k obyčajnej soli veľmi rozhnevá, vyženie Marušku zo zámku a rozkáže všetku soľ v kráľovstve zničiť. Keď pyšný kráľ nedokáže spoznať, čo má v živote skutočnú hodnotu, na jeho zaslepenosť doplatia všetci jeho poddaní i on sám. Hravá rozprávková komédia je inšpirovaná klasickým príbehom Boženy Němcovej Soľ nad zlato.

Rozprávku na motívy klasického príbehu Boženy Němcovej o tom, že soľ je nad zlato, natočil v roku 1954 renomovaný režisér Bořivoj Zeman. Film v hlavnej úlohe s Janom Werichom sa stal komerčným trhákom, v kinách ho videlo takmer šesť miliónov divákov a dodnes patrí do zlatého fondu československej kinematografie.

Bol raz jeden kráľ a ten si hovoril Ja Prvý. Chcel odovzdať vládu tej z troch dcér, ktorá ho má najradšej. Drahomíra ho má rada ako zlato, Zpěvanka ako zlato v hrdle a najmladšia Maruška ako soľ. Kráľa prirovnanie k obyčajnej soli rozhnevá, vyženie Marušku zo zámku a rozkáže všetku soľ v kráľovstve zničiť. Keď pyšný kráľ nedokáže spoznať, čo má v živote skutočnú hodnotu, na jeho zaslepenosť doplatia všetci poddaní. Čoskoro však zistí, že bez soli sa nedá žiť, a uzná, že Maruška mala pravdu. Všetky princezné si medzitým nájdu ženíchov. A pretože aj kráľ zistí, že sa mu bude lepšie žiť vo dvojici, vezme si vdovu Kubátovú. A tak rozprávka končí veľkou spoločnou svadbou.

Vďaka úspechu rozprávok Pyšná princezná (1952), Byl jednou jeden král… (1954) a Šíleně smutná princezna (1968) a dvojici komédií o pražskom revízorovi (Dovolená s Andělem [1952], Anděl na horách [1955]) sa Bořivoj Zeman stáva jedným z divácky najúspešnejších filmárov československej histórie. Hravá rozprávková komédia inšpirovaná klasickým príbehom Soľ nad zlato rozpráva o pyšnom vladárovi, ktorý svoju zem vženie do gastronomickej tragédie. Rozprávka pôvodne nemala byť vôbec humorná, čo sa legendárnemu hercovi Janovi Werichovi, predstaviteľovi hlavnej postavy vôbec nepáčilo. Presadil, aby sa scenár prepísal a všade, kde sa dalo, vsunul humorné dialógy. Tiež sa mu podarilo vpašovať do filmu mnoho skrytých narážok na politický elitu a dianie vo vtedajšom Československu. Vďaka Werichovi sa vo filme objavil aj ďalší legendárny komik Vlasta Burian (Werich chcel očistiť jeho meno a vynahradiť mu to, že sa po II. svetovej vojne spolu s Voskovcom pridali k tým, ktorí ho obvinili s kolaborácie s Nemcami).

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

V našom aktuálnom programe ale objavíte ďalšie skvelé filmy.

Réžia
Rok výroby
1954
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
97min 
Zvukové stopy 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít