Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68
Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68
Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68
Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68
Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68
Scéna z filmu Spýtaj sa vašich: 68

Spýtaj sa vašich: 68

Pútavá mozaika “oral history” výpovedí, ktoré Barbora Berezňáková vyzbierala od ľudí po celom Slovensku aj od Slovákov, ktorí po 21. auguste 1968 odišli do emigrácie.

Čo robili 21. augusta 1968 tvoji rodičia? Alebo starí rodičia? Svokra, sused, či spolusediaca vo vlaku?

V novodobej histórii existujú dátumy, kedy si každý presne pamätá, čo vtedy robil a akú bola jeho bezprostredná reakcia. Jedným z týchto dátumov je 21. august 1968 – invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, komunistickou stranou označovaná za vstup spojeneckých vojsk, ktorý znamenal nasledovnú vojenskú okupáciu nášho územia a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem. Film Spýtaj sa vašich: 68 rozpráva o udalostiach z 20.-21. augusta 1968 cez neobyčajné osobné spomienky a zážitky bežných ľudí.

„Československo a jeho socialistickú minulosť považujeme za súčasť našej mentálnej výbavy, ktorá aj dnes potrebuje spoločenskú reflexiu. Udalosti augusta 1968 sú živými zážitkami generácie našich rodičov a starých rodičov, ktoré formovali ich možnosti, hodnoty, myslenie. Cez pohľad a príbehy ,obyčajných ľudí, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chce film vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a pohnútok, ktoré formujú našu krajinu dodnes.“

Réžia
Rok výroby
2018
Krajina pôvodu
  • Slovensko
Minutáž
28min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít