Scéna z filmu Vynález skazy
Scéna z filmu Vynález skazy
Scéna z filmu Vynález skazy
Scéna z filmu Vynález skazy
Scéna z filmu Vynález skazy

Vynález skazy

Film podľa románu Julesa Verna. V roku 1958 tento film režiséra Karla Zemana doslova dobyl svet. Bol ovenčený cenami a stal sa jedným z najvýznamnejších filmov 20. storočia. Príbeh inžiniera Šimona Harta – priebežne zaznamenávaný v jeho denníku – sa odohráva v dobe, keď ľudstvo poháňala viera v nezadržateľný pokrok. Nové vynálezy vznikali ako huby po daždi a zločincov lákali k ich zneužitiu. Tajomný a temný dobrodruh Artigas, ktorý zbohatol na pirátskom vykrádaní podmorských pokladov, unesie profesora Rocha, ktorý práve dokončuje objav účinnej výbušniny. Cynický gróf Artigas chce výbušninu použiť a vydierať ňou štáty celého sveta...

Film podľa románu Julesa Verna. Príbeh inžiniera Šimona Harta – priebežne zaznamenávaný v jeho denníku – sa odohráva v dobe, keď ľudstvo poháňala viera v nezadržateľný pokrok. Nové vynálezy vznikali ako huby po daždi a zločincov lákali k ich zneužitiu. Tajomný a temný dobrodruh Artigas, ktorý zbohatol na pirátskom vykrádaní podmorských pokladov, unesie profesora Rocha, ktorý práve dokončuje objav účinnej výbušniny. Cynický gróf Artigas chce výbušninu použiť ako vydieračskú zbraň voči štátom celého sveta. Profesorov asistent, inžinier Šimon Hart chce za každú cenu zabrániť zneužitiu nebezpečného vynálezu. Medzitým sa zblíži s mladou kráskou Janou, ktorá bola zachránená pri jednom z pirátskych útokov. Poslať správu s volaním o pomoc z ostrova Back Cup, z kráteru falošnej sopky, však nie je vôbec ľahké. A zaútočiť na nepriateľov, ktorých tajnou zbraňou je smrtonosná ponorka Nautilus s ostrou špicou, je ešte ťažšie...

V roku 1958 film režiséra Karla Zemana doslova dobyl svet. Bol ovenčený cenami a stal sa jedným z najvýznamnejších filmov 20. storočia. Mimo iných ocenení získal Veľkú cenu na svetovej výstave EXPO´58 v Bruseli. Nielen naše, ale aj zahraničné kiná praskali pod náporom divákov vo švíkoch, kúpilo ho 72 krajín a len v New Yorku ho premietalo naraz 96 kín. Takýto úspech nedosiahol žiadny iný český či slovenský film.
Jedná sa o prvý film Karla Zemana natočený na motívy Julese Verna. Autor si tu vyskúšal nový výtvarný štýl, ktorým oživuje v čiernobielom prevedení rytiny prvých ilustrátorov Édouarda Rioua a Léona Benetta. Tento štýl neskôr celý život rozvíjal a uplatňoval v ňom svoj vizionársky pohľad. Verneho nadčasový príbeh o zneužitom vynálezcovi, ktorého dielo v rukách zločincov ohrozí celý svet, papierové kulisy a výrazná štylizácia – to všetko sa podieľalo na unikátnej vizuálnej podobe a neopakovateľnej atmosfére diela.


Film Vynález skazy bol digitálne zreštaurovaný - teda po zvukovej aj po obrazovej stránke prevedený do vyššej kvality - v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“, spoločného projektu Nadácie České bijáky, Múzea Karla Zemana a Českej televízie.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Réžia
Rok výroby
1958
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
83min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít