Princ Bajaja

Hrdinom rozprávky je mladý princ Bajaja, ktorý sa po smrti rodičov vydáva do sveta. Pri svojom putovaní sa zoznámi s čarovným hovoriacim koňom a zamiluje sa do krásnej princeznej Slaveny.

Nesmrteľný rozprávkový príbeh Boženy Němcovej o udatnom princovi, hovoriacom koňovi, krásnej princeznej a zlom drakovi. V hlavných úlohách slovenskí herci mimoriadnych kvalít Ivan Palúch a Magda Vášáryová.

Hrdinom rozprávky je mladý princ, ktorý sa po smrti rodičov vydáva do sveta. Pri svojom putovaní sa zoznámi s čarovným hovoriacim koňom a zamiluje sa do krásnej princeznej Slaveny. Na radu svojho koňa si zaviaže jedno oko, predstiera nemotu a vstúpi do služieb zámockého záhradníka. Podľa zvukov, ktoré ako nemý vydáva, mu začnú hovoriť Bajaja. Keď sa však objaví drak a ohrozuje celé kráľovstvo i život princeznej, oblečie Bajaja zbroj a na svojom koni princeznú zachráni. Splní však sľub, ktorý koňovi dal a odchádza z miesta boja nepoznaný. Toho využije podlý Čierny rytier a pod hrozbou si vynúti princezninu prísahu, že to bol on, kto ju zachránil ...

Vedľa populárnych Vorlíčkových Tří oříšků pro Popelku (1973) má scenárista František Pavlíček zásluhu aj na rozprávke, ktorú v roku 1971 realizoval Antonín Kachlík. (V úvodných titulkoch bol však zakázaný autor skrytý pod menom kolegyne Evy Košlerovej.) Rozprávky sú v Kachlíkovej filmografii neobvyklým žánrom (posledným titulom režisérovej tvorby je však úsmevný ladovský príbeh O zatoulané princezně z roku 1987).

Hoci triková podoba draka nezodpovedá dnešným moderným digitálnym štandardom, podarilo sa Kachlíkovi s kameramanom Jiřím Macákom vytvoriť magickú rozprávkovú atmosféru, vyťaženú predovšetkým z "mystických" exteriérov natočených v okolí zámku Hrubá Skála. Zatiaľ čo titulný hrdina má tvár slovenskej hereckej legendy - Ivana Palúcha a hlas Petra Štěpánka, Magda Vášáryová zostáva celistvo neodolateľnou princeznou Slavenou. Čierneho princa stvárnil František Velecký, ktorý sa po boku Vášáryovej objavil už v historickej dráme Františka Vláčila Marketa Lazarová (scenár napísal v roku 1967 práve František Pavlíček).

Filmový přehled - Princ Bajaja

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

V našom aktuálnom programe ale objavíte ďalšie skvelé filmy.

Réžia
Rok výroby
1971
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
79min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách v junior programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít