Režisér, scenárista a filmový pedagóg Antonín Kachlík sa narodil v roku 1923 v Kladne. Už počas štúdia na gymnáziu vstúpil ako ľavicový intelektuál do KSČ. Po vojne krátko pracoval na ministerstve informácií, zároveň v rokoch 1945-1946 študoval na Vysokej škole politologickej, odkiaľ v roku 1946 prešiel na novo založenú FAMU. Vyštudoval odbor réžia a v rokoch 1950 - 1956 pôsobil ako režisér a dramaturg v Divadle pracujúcich v Gottwaldove (Zlíne). V roku 1965 prešiel do Prahy na Barrandov k Československému štátnemu filmu, kde spočiatku pracoval ako asistent réžie a pomocný režisér. V rokoch 1960-1987 bol už zamestnaný ako samostatný režisér, pričom v období 1972-1992 vyučoval na FAMU.
Kachlík režijne debutoval v roku 1961 drámou Červnové dny, ľúbostným príbehom baníckeho učňa a vidieckeho dievčaťa. Viac známa je však až jeho vojenská komédia Bylo nás deset (1963) o tom, ako si počas základnej vojenskej služby nováčikovia, aby sa nezbláznili, založia hudobno-divadelný súbor. Potom prišla psychologická dráma Třiatřicet stříbrných křepelek (1964) s Alenou Vránovou v hlavnej úlohe zamestnanej matky dvoch detí, ktorej krachuje manželstvo a v jednom dni bilancuje svoj život - za film dostal režisér stranícke pokarhanie za šírenie dezilúzie.Na konci šesťdesiatych rokov vznikol Kachlíkov jednoznačne najlepší film, trpká komédia Já, truchlivý Bůh (1969) podľa námetu poviedky Milana Kunderu, s Milošom Kopeckým a Pavlem Landovským v hlavných úlohách.
V normalizačných sedemdesiatych rokoch Kachlík - až na výnimky (rozprávka Princ Bajaja z roku 1971 bola ocenená aj na filmovom festivale v Benátkách) pracoval presne v ideovom duchu, aký sa očakával od komunistického režiséra. Vznikli tak dobe poplatné ódy na Gottwalda, boľševickej odpovede na "všetkých dobrých rodákov" o "pravdivom stvárnení" kolektivizácie, či riešení problémov v socialistickej výrobe. Vzhľadom k svojej angažovanosti a členstvu v KSČ bol Kachlík straníkmi náležite oceňovaný: získal vyznamenanie Za vynikajúcu prácu, Rad práce, bol laureátom štátnej ceny Klementa Gottwalda, a v roku 1976 bol menovaný zaslúžilým umelcom.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.