O tom, ako príklad jedného človeka môže pozitívne ovplyvniť svet. Pohľadom slovenských filmárov a kanadského reportéra Joa Schlesingera (pôvodom zo Slovenska), odhaľujeme tajomstvo záchrannej akcie Sira Nicholasa Wintona, ktorá nemá v novodobej histórii obdobu.
Film Mateja Mináča hovorí o doteraz neznámych osudoch Wintonových detí a je pokračovaním jeho filmov Všetci moji blízki (1999) a Nicholas Winton – Sila ľudskosti (2001) o takmer zabudnutom príbehu záchrany 669 českých a slovenských detí tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny. Tvorcovia filmu sa rozhodli, že nedovolia, aby sa novoobjavené príbehy zachránených detí spolu s novými faktami o samotnej záchrannej akcii a o pozitívnych aktivitách študentov stratili. Mináčov film chce ukázať, že do Nickyho rodiny nepatria len tisícky ľudí, ktorí za svoj život vďačia tomuto príbehu, ale aj všetci tí, ktorí chcú so svetom niečo pozitívne urobiť.
Keď pred pár rokmi,režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jednej knižke narazil na dva krátke odstavce o Nicholasovi Wintonovi, bol fascinovaný. A aj tým, že Winton sa o svojom čine viac než pol storočia nikomu nezmienil, dokonca ani svojej manželke. Teraz je príbeh záchrannej akcie známy po celom svete.
Dokumentárny film s hranými rekonštrukciami Nickyho rodina prináša dosiaľ neuverejnené fakty, svedectvá a osudy novo objavených "Wintonových detí". Odohráva v mnohých štátoch - na Slovensku, vo Veľkej Británii, v Čechách, v Kanade, v USA, v Holandsku, vo Švédsku, v Nemecku, vo Francúzsku, v Kambodži a v ďalších častiach sveta. Základnou osnovou filmu je presvedčenie autorov, že zlo ako aj dobro sa môže šíriť ako nákazlivý vírus. Z obyčajných ľudí sa môžu stať netvory alebo hrdinovia . Medzi protagonistami dokumentu a zachránenými deťmi sa, okrem kanadského reportéra Joa Schlesingera, objavia aj popredný americký vedec Ben Abeles, bývalá riaditeľka Medzinárodného menového fondu vo Washingtone Alice Mastersová alebo genetička Liesl Silverstoneová.