Veronika Janatková

Veronika Janatková (Česko)

Veronika Janatková je filmová producentka, režisérka a dramaturgička. Pôsobí v oblasti dokumentárnych filmov a zaoberá sa sociálno-politickými témami, ktoré sa často zameriavajú na aktívnu občiansku spoločnosť a jej potenciál. Zaoberala sa mimo iného témami, ako je globálny dodávateľský reťazec v textilnom priemysle, dynamika globálneho Juhu a Severu, súčasné feministické hnutia v Rwande alebo politická realita postsovietskeho regiónu Kaukazu. Veronika je tiež absolventkou viacerých medzinárodných vzdelávacích programov a workshopov, ako sú Berlinale Talents, IDFAcademy, ExOriente Film, DokIncubator, Archidoc - La Fémis, v súčasnosti sa zúčastňuje programu Emerging Producers lab.

Jejím režijným debutom je dokumentárny film Lístok na Mesiac zaoberajúci sa utópiami v kontexte vesmírnych objavov v dobe kozmického jara. Film vznikol v nemeckej koprodukcii so spoločnosťou Kloos&Co. Medien, ARTE/ZDF a Českou televíziou a bol podporený programom Kreatívna Európa.

Veronika vedie produkčnú spoločnosť Pandistan so sídlom v Prahe. V jej produkcii vznikli napríklad snímky Polovičný elf Jona Bjarki Magnussona (IS, CZ, 2020, 64'), Žiť vodu Pavla Boreckého (CZ, JO, CH, 2021, 77'). Medzi jej projekty vo vývoji patria Panic Button Samary Sagynbaevy, koprodukcia s Kirgizskom, a Musica o Muerte Hany Jakrlovej. Pandistan v roku 2017 spoluzaložil filmový festival DokuBaku v Azerbajdžane a Veronika bola programovou riaditeľkou prvých štyroch ročníkov. Od roku 2021 Pandistan tiež spoluorganizuje vzdelávací workshop pre dokumentaristov KinoLab v azerbajdžanskom Baku.

V rokoch 2019-2022 bola Veronika výkonnou riaditeľkou iniciatívy tranzit.cz, ktorá prevádzkuje medzinárodné bienále súčasného umenia v Prahe Matter of Art.

Filmografia

  • Lístok na Mesiac
    2019

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít