Petr Zelenka

Petr Zelenka (Česko)

Vyštudoval scenáristku a dramaturgiu na FAMU. Založil rockovú skupinu V noci (1984-87), kde spieval a hral na basgitaru. Po škole pôsobil ako dramaturg vo Filmovom štúdiu Barrandov, neskôr písal hry pre Českú televíziu. V roku 1993 debutoval ako režisér televíznym filmom Visací zámek 1982-2007 a za fiktívny hudobný dokument Mňága - Happy End (1996) získal Zlatého ledňáčka na Finále Plzeň 1997. Ako režisér hraného filmu debutoval snímkou Knoflíkáři (1997), komédiou zloženou sa zo šiestich poviedok ocenenenou štyrmi Českými levmi, či Hlavnými cenami na MFF Rotterdam a MFF Bergamo. V roku 2000 bola podľa jeho scenára natočená úspešná komédia Samotári. Jeho divadelná hra Příběhy obyčejného šílenství, ktorú režíroval v Dejvickom divadle získala Cenu Alfréda Radoka pre najlepšiu inscenáciu roka 2001, o štyri roky neskôr ju úspešne previedol do filmovej podoby s Ivanom Trojanom v hlavnej roli a adaptácia získala dva České levy.
Ďalší fiktívny dokument Rok ďábla bol najnavštevovanejším českým filmom roka 2002 a okrem iného získal Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary a šesť Českých levov za rok 2002. Karamazovi, opäť s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe, si odniesli Zvláštne uznanie a Cenu FIPRESCI z MFF Karlove Vary 2008 a získali Českého leva za najlepší film a réžiu. Stratení v Mníchove získali Českého leva za scenár, Ceny českej filmovej kritiky za najlepší film, réžiu a scenár. V roku 2018 autorsky a režijne spracoval podľa svojej tretej divadelnej hry pre Dejvické divadlo Dabing Street (2012) rovnomenný televízny seriál. Modelár (2020) je jeho návratom k réžii hraného filmu pre kiná po piatich rokoch.

Filmografia

 • Modelár
  2020
 • Dabing Street (TV seriál)
  2018
 • Stratení v Mníchove
  2015
 • Terapie (TV seriál)
  2011-2019
 • Karamazovci
  2008
 • Príbehy obyčajného šialenstva
  2005
 • Rok diabla
  2002
 • Powers
  2000
 • Knoflíkáři
  1997
 • Mňága - Happy End
  1996

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít