Ľubomír Štecko

Ľubomír Štecko (Slovensko)

Ľubomír Štecko (nar. 29. 1. 1945, Pribylina) je slovenský kameraman, dokumentarista a režisér. Absolvoval štúdium odboru filmovej a televíznej kamery na pražskej FAMU (v roku 1972). Niekoľko rokov pracoval v Spravodajskom a Krátkom filme ako kameraman, neskôr aj ako režisér dokumentárnych filmov. Bol súčasťou novej generácie, ktorá začiatkom osemdesiatych rokov obohatila slovenskú dokumentárnu tvorbu, v opozícii voči tradičnej dokumentárnej tvorbe postavenej na rekonštrukcii.)

Vo svojej tvorbe uprednostňoval spontánnu bezprostrednosť. Stredom jeho záujmu sa stala psychológia a autentickosť, na pozadí spoločensko- politickych problémov a konfliktov. Vo svojich filmoch pracuje s princípom mozaiky a výsledný tvar skladá z množstva postrehov z prostredia, v ktorom postavy žijú. Reportážnu pohotovosť Šteckových filmov podmieňuje aj skutočnosť, že je sám ich kameramanom. V osemdesiatych rokoch nakrútil filmy Dialóg s časom (1984), Skladnícky labyrint (1985), Saso (1985), Jazda na špici (1986), Najlepšie roky života majstra Ľuptáka (1987), Sestrička (1989). V roku 1990 nakrútil celovečerný film Stanislav Babinský – život je nekompromisný bumerang, ktorý hovorí o afére z osemdesiatych rokov. Rok na to film Telo (1991) ktorý odkrýva tabuizovaný problém verejnej ženskej sexuality.

Jeho filmy boli viackrát ocenené hlavnou cenou na prehliadkach dokumentárnej tvorby v období spoločného Československého štátu. Rovnako boli jeho autorské dokumentárne filmy prezentované na viacerých filmových festivaloch a prehliadkach doma aj v zahraničí (Karlove Vary, Oberhausen, Lipsko, Nyon, Krakov, Budapešť... ).

Od začiatku 90. rokov pôsobil Štecko v Slovenskej televízii ako redaktor, dramaturg, producent, vedúci tvorivej skupiny a ako hlavný dramaturg skupiny. Viedol úspešný cyklus Subjektív. Počas pôsobenia v STV nakrútil filmy Dom Malinovských (1993), Rudňany – na konci s dychom (1994), Život sestry Zdenky (1998), Motív tisícročí (2001), Gan Eden (2003). V kinách boli uvedené jeho snímky Stanislav Babinský – život je nekompromisný bumerang (1991) a Štvorec v kruhu - alebo Život medzi únikmi a snami (2013). V roku 2022 dokončil ďalší celovečerný dokumentárny film Drsne a nežne o psychicky chorých ľuďoch, ktorí nachádzajú únik z devastačných depresií v umení a hľadaní lásky v bláznivom svete

Filmografia

 • Drsne a nežne
  2022
 • Štvorec v kruhu alebo život medzi únikmi
  2013
 • Gan Eden
  2003
 • Motív tisícročí
  2001
 • Život sestry Zdenky
  1998
 • Dom Malinovských
  1994
 • Telo
  1991
 • Stanislav Babinský – život je nekompromisný bumerang
  1991
 • Sestrička
  1988
 • Jazda na špici
  1987
 • Skladnícky labyrint
  1985
 • Saso
  1985
 • Dialóg s časom
  1984

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít