Jiří Trnka rozvíjal svoj výtvarný talent už v mladom veku, najmä vďaka podpore Josefa Skupy, ktorého bol žiakom a asistentom v Divadle Feriálních osad. Po absolvovaní Umeleckopriemyselnej školy v Prahe (1928-35, ateliér úžitkovej tvorby) pracoval ako karikaturista v časopisoch a novinách. Venoval sa ilustrovaniu kníh, najmä detských, pričom využíval mnohé výtvarné techniky. V tejto oblasti neskôr dosiahol medzinárodnú slávu a získal prestížnu Andersonovu cenu za ilustrácie (1968). Práve Andersonove ilustrácie rozprávok sú v zahraničí z jeho tvorby najznámejšie.
Trnka sa venoval aj voľnej výtvarnej tvorbe, maľbe, grafike a plastikám, pričom objem vytvorených diel vystačil na 70 výstav po celom svete. V rokoch 1941 – 1944 bol autorom výpravy niekoľkých hier v réžii Jiřího Frejky v Národním divadle a v 50. a 60. rokoch realizoval expozície pre niekoľko svetových výstav.
Koncom mája 1945 bol požiadaný o umelecké vedenie znárodneného Štúdia kresleného filmu, ktoré pomenoval Bratři v triku. Prvou produkciou štúdia bola kreslená rozprávka Zasadil dědek řepu. Jeho druhý film Zvířátka a Petrovští bol odmenený Veľkou cenou na MFF v Cannes.
Láska k bábkam a nezhody s niektorými spolupracovníkmi motivovali Trnku k odchodu do nového štúdia, zameraného na bábkovú tvorbu (Loutkový film Praha). Vznikli tu hneď dva úspešné celovečerné filmy – Špalíček a Císařův slavík. V roku 1952 sa Trnka pustil do realizácie Starých pověstí českých. Aj táto špecificky národná téma našla vo svete obdivovateľov a snímka získala Striebornú medailu na MFF v Benátkach.
Tu sa už Trnka nezaobišiel bez hovorenej reči. Na dialógoch sú založené aj filmy Dva mrazíci a trojdielne Osudy dobrého vojáka Švejka so slávnym komentárom Jana Wericha. Po nich sa Jiří Trnka na niekoľko rokov vrátil k ilustráciám, a následne uviedol monumentálny celovečerný bábkový film Sen noci svatojanské.
Neskôr Trnka nakrútil už len štyri krátke filmy. Svoju kariéru, počas ktorej sústavne zvyšoval umeleckú prestíž animovaného filmu, uzavrel alegóriou o slobode umeleckého prejavu Ruka. Na sklonku života (1968–69) vyučoval grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.