Fotografia nie je k dispozícii.

Jonas Carpignano (Taliansko)

Jonas Carpignano (1984, New York City) – strávil detstvo pendlovaním medzi New Yorkom a Rímom. V roku 2012 absolvoval Sundance Screenwriters & Directors Lab. Jeho diela boli premietané na najprestížnejších filmových festivaloch vrátane Cannes, Benátok, SXSW či Toronta. Jeho krátke filmy A Chjàna (2012 – Cena Controcampo na 68. MFF v Benátkach) a A Ciambra (2014 – Cena Discovery na 53. Týždni kritiky v Cannes) – boli vlastne prípravou na nasledujúce dlhometrážne filmy. V prvom sa objavuje postava Ayivu, hrdinu Carpignanovho dlhometrážneho debutu Mediterranea (2015) o migrantoch z Afriky, ktorý mal svetovú premiéru na Týždni kritiky (Semaine de la Critique) na MFF v Cannes a neskôr získal napríklad cenu National Board of Review a Gotham Independent Film Award. A Ciambra (2017) zasa rozvíja príbeh chlapca Pia v chudobnej rómskej komunite v Kalábrii z rovnomenného krátkeho filmu. Snímku vybrali na MFF Cannes do sekcie Quinzaine des réalisateurs a získala cenu Europa Cinemas Label za najlepší európsky film v sekcii. Film získal niekoľko ďalších ocenení. Carpignano bol nominovaný na Independent Spirit Award za najlepšiu réžiu a A Ciambra bol talianskym kandidátom na Oscara za najlepší cudzojazyčný film a získal dvoch Donatellových Davidov vrátane ceny za najlepšiu réžiu. Na MFF Cannes vybrali aj záverečnú časť režisérovej kalábrijskej trilógie. Film Chiara (A Chiara, 2021) získal cenu Europa Cinemas Label za najlepší európsky film v sekcii Quinzaine des réalisateurs.

Filmografia

  • Chiara
    2021
  • A Ciambra
    2017
  • Mediterranea
    2015

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít