Juraj Jakubisko (* 30. apríl 1938, Kojšov – † 24. február 2023, Praha) bol významný slovenský filmový režisér, scenárista a kameraman, predstaviteľ autorskej filmovej generácie tzv. "slovenskej novej vlny". Jeho štýl sa vyznačoval výrazným výtvarným cítením, ktoré je prítomné vo všetkých jeho filmoch a tvorí jednu zo základných charakteristík jeho filmovej tvorby.
Juraj Jakubisko sa narodil v roku 1938 vo východoslovenskej obci Kojšov. V roku 1957 absolvoval štúdium fotografie na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Bratislave a v rokoch 1959-1966 študoval na pražskej FAMU. V čase nástupu novej filmovej česko-slovenskej vlny natočil za štyri roky tri dlhometrážne filmy. Výrazným výtvarným prejavom zaujal už v debute Kristove roky (1967) a potom vo filmoch Zbehovia a pútnici (1968) a Vtáčkovia, siroty a blázni (1968). Svoj v poradí štvrtý dlhometrážny film Dovidenia v pekle, priatelia dokončil až v roku 1990, keďže dostal po potlačení Pražskej jari zákaz od normalizátorov a ďalej mohol nakrúcať len krátkometrážne filmy a dokumenty. Výnimkou bola celovečerná snímka podľa scenára básnika Mikuláša Kováča Postav dom, zasaď strom (1979). Nasledovala znova kritika od štátnych orgánov a neskôr smel pripravovať len komédie ako Nevera po slovensky (1979), či rozprávky ako seriál Teta (1987) - a podľa neho neskôr filmovú verziu Pehavý Max a strašidlá (1987). Podarilo sa mu však v spolupráci so spisovateľom Petrom Jarošom pripraviť historický film Tisícročná včela (1983), ktorý patrí spolu s rozprávkou Perinbaba (1985) medzi klenoty slovenskej kinematografie. V roku 1989 mala premiéru jeho opäť celovečerná snímka Sedím na konári a je mi dobre. Nasledovali filmy Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), Nejasná správa o konci sveta (1997), Post coitum (2004), historický veľkofilm Bathory (2008), či ostatná rozprávka Perinbaba a dva svety, ktorej očakávaná premiéra príde až po smrti režiséra.
Za svoju tvorbu získal Jakubisko množstvo domácich i zahraničných ocenení. Získal napríklad cenu československej kritiky za najlepší československý film roku 1967. V júni 2002 si prevzal cenu Zlatá kamera na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach. Od januára 2003 bol nositeľom najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za zásluhy v oblasti slovenskej kinematografie. Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii si Jakubisko prevzal 16. apríla 2016.
Foto: Miro Nôta, SFÚ
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.