Marko Škop

Marko Škop (Slovensko)

V týchto dňoch oslavuje okrúhle životné jubileum slovenský režisér Marko Škop, ktorý je jedným z najvýznamnejších osobností tzv. Generácie 90, stojacej pri zrode modernej slovenskej kinematografie. Vo svojich dokumentoch sa prejavil citlivým zmyslom pre sociálne témy, stav našej spoločnosti a empatickým vzťahom k svojím protagonistom, čo sa premietlo aj do jeho hranej tvorby, oceňovanej na domácich i zahraničných filmových festivaloch.
Rodák z Prešova (25.6.1974) absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a dokumentárnu tvorbu na bratislavskej VŠMU. Spoločne s kameramanom Jánom Melišom a strihačom Františkom Krähenbielom založil produkčnú spoločnosť ARTILERIA, ktorá je podpísaná pod všetkými jeho filmami a tiež pod filmami iných slovenských tvorcov.
Divákov i filmovú kritiku zaujal dokumentárnymi snímkami Iné svety a Osadné, ktoré sú zasadené do prostredia Šariša. O niekoľko rokov neskôr, v 2015, natočil svoj celovečerný hraný debut Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vášáryovou, ktorý získal viacero ocenení, napríklad na známom festivale v Toronte či na národných filmových cenách Slnko v sieti. Jeho zatiaľ posledný hraný film, rodinná dráma reagujúca na problém šíriaceho sa extrémizmu medzi mladými ľuďmi, Nech je svetlo získala päť národných cien Slnko v sieti, Cenu za najlepší mužský herecký výkon (Milan Ondrík) a Zvláštne uznanie Ekumenickej poroty na MFF Karlovy Vary 2019. Marko Škop žije striedavo na Slovensku a v Chorvátsku, kde sa tiež venuje réžii.

Filmografia

 • Nech je svetlo
  2019
 • Eva Nová
  2015
 • Osadné
  2009
 • Iné svety
  2006
 • Slávnosť osamelej palmy
  2005
 • Rómsky dom
  2001
 • Ochrana úradu
  1999

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít