Martin Šulík je jednou z najvýraznejších osobností slovenského hraného filmu. Narodil sa 20. októbra 1962 v Žiline. Má troch bratov – divadelných režisérov Antona a Juraja, a dokumentaristu Mareka. Ich otec Anton pôsobil ako herec v žilinskom a martinskom divadle. Študoval filmovú a televíznu réžiu na bratislavskej VŠMU (1981-86), ktorú absolvoval stredometrážnym filmom Staccato (1986), oceneným na mnohých festivaloch. Behom štúdií natočil podľa vlastných námetov a scenárov niekoľko krátkych filmov. V rokoch 1986-91 pôsobil ako asistent réžie v Štúdiu krátkych filmov, príležitostne režíroval v divadle, nakrúcal dokumentárne filmy a hral vo filmoch (režisér Vlado Balco mu zveril hlavnú postavu vo svojom debute Uhol pohľadu -1984).
Od začiatku 90. rokov sa venuje predovšetkým tvorbe celovečerných hraných filmov, vyznačujúcich sa poeticko-symbolickým ladením, nostalgickou atmosférou, existenciálnym rozmerom a epizodickou štruktúrou. Takmer na všetkých spolupracuje so stálym tvorivým tímom (scenáristi Ondrej Šulaj a Marek Leščák, či Dušan Dušek, kameraman Martin Štrba, výtvarník František Lipták a skladateľ Vladimír Godár).
Prvotinou Neha (1991) odštartoval svoje veľmi úspešné a plodné desaťročie, behom ktorého ako jediný slovenský režisér v spolupráci s producentom Rudolfom Biermannom dokázal kontinuálne natáčať a uviesť do kín hneď 5 filmov. Z tohto obdobia pochádza i jeho najúspešnejšia a najoceňovanejšia snímka, poeticko-filozoficky humorná Záhrada (1995), ktorá má dnes už kultový status.
Do jeho bohatej televíznej a dokumentárnej tvorby patrí aj 26-dielny cyklus Zlatá šedesátá (2009), seriál Československý filmový zázrak (2014), celovečerné filmy 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna (2010), Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy (2007), Viliam Gruska – pútnik slovenským časom (2013), Milan Čorba (2014), Milan Sládek (2020) a iné. Jeho tvorbe a názorom je venovaný profilový zborník Svet v pohyblivých obrazoch Martina Šulíka (Bratislava, SFÚ 2000). Ďalej vyšla kniha 5 scenárov (Bratislava, SFÚ 2003) a v roku 2001 bola na CD vydaná hudba z jeho filmov. Od roku 1994 pôsobí ako vysokoškolský pedagóg; je profesorom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Na svojich filmoch sa podieľa aj ako scenárista a pôsobí tiež ako producent.
Martin Šulík je laureátom dvoch Českých levov, Zvláštnej ceny poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, Ceny českých filmových kritikov. Jeho filmárske umenie bolo viackrát ocenené Národnou filmovou cenou Slnko v sieti. So snímkou Záhrada uspel tiež na festivaloch v nemeckom Mannheime a Cottbuse, v talianskej Bologni i Turíne a vo francúzskych mestách Saint Etienne a Belfort. Mnohé z jeho filmov vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia do výberu na oscarové nominácie. Na najväčšom nesúťažnom filmovom festivale v Českej republike Letná filmová škola, ktorý organizuje Asociácia českých filmových klubov, si Martin Šulík prevzal v júli 2012 výročnú cenu - ocenenie za humanizmus, citlivosť, provokatívnu spiritualitu svojich snímok. V rokoch 2016 až 2019 bol prezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.