Fotografia nie je k dispozícii.

Tomáš Kudrna (Česko)

Tomáš Kudrna (*1974) je český režisér a kameraman dokumentárnych filmov. Vyštudoval na FAMU katedru kamery (1999) a réžie (2001), ale výraznejšie uplatnenie našiel predovšetkým na poli publicistiky a dokumentaristiky. Spolupracoval a spolupracuje na množstve cyklických programov Českej televízie: ZA ZDÍ (2004), ČESKÉ HLAVY (2006), PORT (2007), PŘÍBĚHY DOMŮ (2009), VESNICOPIS (2011), NA CESTĚ (2011).

Do širšieho povedomia vstúpil dvojicou filmov o domácom násilí: TO VŠECHNO Z LÁSKY (2004) a JEN SE DÍVEJ (2005). Diela odmenila porota udelujúca cenu Trilobit 2004 svojim čestným uznaním. Kudrna sa v českom prostredí vyprofiloval tiež ako autor názorovo silných autorských filmov PRVNÍ MEZI ROVNÝMI a VLÁDNEME, NERUŠIT (2007), ktoré priamočiaro pomenovávali „služobné výhody" politikov a mechanizmov politickej moci.

V spolupráci s ARTE France a Českou televíziou nakrútil v roku 2006 dokument TROUBLEMAKING GENIUS o českom vynálezcovi Ottovi Wichterlem. Film bol uvedený ako jeden z mála českých dokumentárnych programov v televíziách 40 zemí sveta a okrem českého Trilobita získal Golden Remi Award v americkom Houstone. Medzinárodný ohlas filmu otvoril Kudrnovi cestu k absolvovaniu seminárov pre európskych producentov Discovery Campus Masterschool a k vývoju ďalších projektov. Jeho film s pracovným názvom All that Glitters (Mlčeti zlato, 2010) o sporoch obyvateľov kyrgyzskej dediny ležiacej v blízkosti zlatej bane bol ako prvý český dokument podporený americkou nadáciou Sundance Documentary Film Fund. V roku 2011 bol do kín uvedený Kudrnův dokument PO DLOUHÉ NOCI DEN venovaný osudom troch žien, ktoré zažili pobyt v pracovných táboroch nacistického Nemecka. Film vznikol v společnosti Negativ v koprodukcii s nemeckou televíziou RBB. V úspešnej spolupráci so spoločnosťou Negativ pokračoval Kudrna nakrútením celovečerného dokumentu HLEDÁ SE PREZIDENT o prvej priamej voľbe hlavy českého štátu.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít