Scéna z filmu Okupácia 1968
Scéna z filmu Okupácia 1968
Scéna z filmu Okupácia 1968
Scéna z filmu Okupácia 1968
Scéna z filmu Okupácia 1968

Okupácia 1968

Réžia
Rok výroby 
2018
Krajina pôvodu
  • Slovensko
  • Bulharsko
  • Česko
  • Maďarsko
  • Poľsko
Minutáž
131min 
Titulky 

Dokumentárny film Okupácia 1968 predstavuje kolektívny projekt, ktorý zobrazuje subjektívny pohľad vojakov „spriatelených“ vojsk, ich myšlienky, pocity a úlohy, ktoré plnili počas okupácie Československa v auguste 1968. Hlavnou otázkou filmu je, ako sa človek zachová, keď sa ocitne v centre diania európskych dejín. Akú rolu zohráva individuálna zodpovednosť, zachovanie si vlastných názorov a morálnych zásad a ako sa menia vo chvíli, keď sa vojak rozhoduje medzi záchranou života a dodržiavaním pravidiel. Ako sa cítili vojaci, ktorých poslali to cudzej krajiny nastoliť poriadok? Film sa zameriava na výpovede vojakov rôznych národností a hodností, zobrazuje svedectvá obyčajných vojakov ale aj generálov.

Kvôli zachovaniu rozmanitosti názorov na túto tému, spolupracovalo na filme päť režisérov z piatich krajín bývalej Varšavskej zmluvy, ktoré sa zúčastnili okupácie Československa v auguste 1968. Výsledkom spolupráce tvorcov z Ruska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Bulharska je päť 26- minútových dokumentárnych filmov a päť rôznych pohľadov z piatich krajín.


Film s anglickými titulkami tu

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít