Spoločne to zvládneme. Predĺžili sme 40% zľavu na ročné predplatné do 31. mája.

Svet podľa Daliborka

Réžia
Rok výroby
2017
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
108min
Zvukové stopy
Titulky

Štylizovaný portrét autentického českého neonacistu, ktorý neznáša svoj život, ale nevie, čo by mal zmeniť. Absurdná a ľadovo mrazivá tragikomédia približuje radikálny svetonázor „obyčajných slušných ľudí“. Príčinou extrémizmu tak ani nemusí byť ideológia, ale skôr nevzdelanosť, sexuálna frustrácia či zlá sociálna situácia v regióne.

Svet podľa Daliborka je portrétom autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb Víta Klusáka sledoval počas dvoch rokov. Dalibor K. pracuje ako lakýrnik vo fabrike, natáča amatérske horory, skladá piesne a je neonacista. Blíži sa k štyridsiatke, no stále žije so svojou mamou, nenávidí svoju prácu, rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou YouTuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo hitom českého internetu. Dalibor i ostatné postavy filmu sú úplne autentické. Nachádzajú sa vo svojom prirodzenom prostredí, jednajú a hovoria výhradne za seba. V tomto zmysle sa jedná o dokumentárny film. Snímanie a réžia však vychádzajú z postupov hraného filmu.

Cieľom projekcií Svet podľa Daliborka na stredných školách vrámaci porjektu Dokument na kolesách bolo diskutovať o narastajúcom extrémizme, ale i rôznych podobách dokumentárneho portrétu a jeho etických hraníc. Školské projekcie filmu Víta Klusáka poukázali na esenciálnu potrebu diskusií po filme, ktorý narúša zaužívané predstavy o dokumente ako o filmovej forme nemanipulujúcej predkamerovú realitu. Film Expanded

Detail filmu

Komentáre

Pre pridanie komentára sa prosím najskôr prihláste alebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.