Svet podľa Daliborka

Réžia
Rok výroby 
2017
Krajina pôvodu
  • Česko 
  • Slovensko 
Minutáž
108min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Štylizovaný portrét autentického českého neonacistu, ktorý neznáša svoj život, ale nevie, čo by mal zmeniť. Absurdná a ľadovo mrazivá tragikomédia približuje radikálny svetonázor „obyčajných slušných ľudí“. Príčinou extrémizmu tak ani nemusí byť ideológia, ale skôr nevzdelanosť, sexuálna frustrácia či zlá sociálna situácia v regióne.

Svet podľa Daliborka je portrétom autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb Víta Klusáka sledoval počas dvoch rokov. Dalibor K. pracuje ako lakýrnik vo fabrike, natáča amatérske horory, skladá piesne a je neonacista. Blíži sa k štyridsiatke, no stále žije so svojou mamou, nenávidí svoju prácu, rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou YouTuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo hitom českého internetu. Dalibor i ostatné postavy filmu sú úplne autentické. Nachádzajú sa vo svojom prirodzenom prostredí, jednajú a hovoria výhradne za seba. V tomto zmysle sa jedná o dokumentárny film. Snímanie a réžia však vychádzajú z postupov hraného filmu.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít