Expremiéri: Ján Čarnogurský

Réžia
Rok výroby 
2019
Krajina pôvodu
  • Slovensko
Minutáž
26min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Ján Čarnogurský bol členom štyroch vlád, ako predseda vlády Slovenskej republiky pôsobil od apríla 1991 do júna 1992. Mnohé z jeho postojov ťažko zaradiť do nejakej čitateľnej schémy. Ak by sme si však prečítali doteraz nevydanú učebnicu o posledných desaťročiach našej histórie, Ján Čarnogurský by v nej mal popredné miesto. Stal sa známym ako zástupca náboženských aktivistov a politických disidentov a za túto činnosť bol v roku 1981 vylúčený z advokácie, pričom zamestnanie neskôr stratil úplne. Naďalej sa však zapájal do opozičných činností, pokračoval v poskytovaní právnych konzultácií, začal vydávať politický samizdat Bratislavské listy. Pre jeho vydávanie a prípravu spomienky na obete vojsk Varšajskej zmluvy bol v roku 1989 zatknutý a obvinený z podvracania republiky. Pod vplyvom nadchádzajúcej Nežnej revolúcie bol z väzenia prepustený. Svojim politickým myslením a angažovaním sa mu podarilo predbehnúť členov Verejnosti proti násiliu a byť medzi prvými pri rokovaní o novom spoločenskom usporiadaní. Vo februári 1990 spoluzakladal Kresťanskodemokratické hnutie a na jeho zakladajúcom sneme bol zvolený za jeho predsedu. Najbližších desať rokov sa KDH stalo lídrom opozície a najaktívnejšie vystupovalo proti vláde Vladimíra Mečiara. Hoci nestál pri vzniku samostatného štátu, jeho samostatnosť si želal a svoju vôľu k moci vraj nemal pre moc samotnú a výhody z nej vyplývajúce, ale pre jej výkon v prospech štátu. V rokoch 1998 až 2002 bol ministrom spravodlivosti.

„Kristína Leidenfrostová predstavuje Jána Čarnogurského ako “rytiera smutnej postavy”. Človeka, ktorého si na jednej strane vážim pre jeho principiálny postoj v boji proti komunistickému režimu, na druhej strane sa čudujem nad jeho, takisto principiálnym postojom v jeho aktivitách proti základniam NATO a nad podporou /imperiálneho/ Ruska. Ján Čarnogurský chcel vo filme vystupovať ako politik, ale Kristíne sa ho podarilo nakrútiť ako človeka. A ako každý človek, aj on má právo mýliť sa.“ Peter Kerekes, dramaturg projektu.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít