Scéna z filmu The Exit of the Trains
Scéna z filmu The Exit of the Trains

The Exit of the Trains

Réžia
Rok výroby 
2020
Krajina pôvodu
  • Rumunsko
Minutáž
173min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Dňa 29. júna 1941 bolo v meste Jasy zhromaždené židovské obyvateľstvo. Zbili ich, vyrabovali obchody a obydlia a takmer všetkých mužov zastrelili alebo natlačili do vlakov, kde sa zadusili. Pogromu sa zúčastnili Nemci, ale väčšinu páchateľov tvorili rumunskí policajti, armádni dôstojníci a civilisti. Ako môže s takýmto zločinom naložiť film?

Radu Jude a Adrian Cioflâncă zvolili radikálny, oklieštený prístup. Ich film vymenováva od A až po Z mená tých, ktorí zahynuli a prekladá ich fotografiami z pasov a rodinných albumov. Zoznam sprevádza mrazivo vecný komentár.

Opakovanie, hromadenie a obmena slúžia tvorcom filmu na to, aby takmer hmatateľne priblížili rozsah zverstva. Nechávajú vyplynúť na povrch jemné detaily a dávajú počtu obetí - 13 000 - konkrétnu podobu, kým na záver, zhruba po dva a pol hodine, siahnu po úplne odlišnom vizuálnom registri.

Film uvádzame len s anglickými titulkami

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

V našom aktuálnom programe ale objavíte ďalšie skvelé filmy.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít