Jáchyme, hoď ho do stroje

Réžia
Rok výroby 
1974
Krajina pôvodu
 • Česko
Minutáž
98min 
Zvukové stopy 
Titulky 

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim (Ladislav Smoljak). Ten ho spoločne s podnikovým psychológom (Zdeňek Svěrák) varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány podniku niektorý zo zamestnancov, aby kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška (Václav Lohniský). V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva sympatická predavačka Blanka (Marta Vančurová) - a František sa do nej zamiluje na prvý pohľad! Chcel by ju pozvať na rande, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetu, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe „nezdivel“. Našťastie je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý jazdný poradca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni - alebo naopak dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať...

Vďaka tejto nestarnúcej tragikomédii sa v auguste 1974 na filmovom plátne spoločne uviedlo scenáristické duo - Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. S režisérom Oldřichom Lipským potom spolupracovali aj na komédii zo študentského prostredia „Marečku, podejte mi pero!“ Autorská dvojica, spojená od roku 1976 s Divadlom Járy Cimrmana, pomohla vtedy päťdesiatročnému Lipskému nájsť spôsob, ako sa so cťou vyrovnať s normalizačnou realitou. Kráľ českej filmovej paródie po únikovom Slamenom klobúku (1971), detskej komédii Šesť medveďov s Cibuľkom (1972) a poľnohospodárskej agitke Tři chlapi na cestách (1973) natočil svoj vôbec prvý „civilný“ komediálny film bez fantazijných prvkov. Tvorcom sa podarilo prekonať dobové štandardy a realizovať „existenciálnu“ komédiu o tom, že človek je pánom vlastného osudu. Plachý, nerozhodný František totiž svoj život úplne podriadi počítačovému plánu vymedzujúcemu pre všetky činnosti „šťastné“ a „krízové“ dni. Zatiaľ čo v tých zlých sa stáva obeťou svojej obvyklej neschopnosti a smoly, v dobrých dňoch dokáže oslniť dievča svojho srdca, poraziť nadutého výčapného, ​​vyhrať zápas v jude aj automobilový závod.

Nápaditá snímka právom patrí k českým komediálnym klenotom, a to nielen vďaka nestarnúcim dialógom a scénam, ale aj vďaka presnému hereckému obsadeniu. Tomu dominuje vo svojej prvej veľkej filmovej úlohe vtedy dvadsaťdeväťročný divadelník Luděk Sobota. Pokiaľ ide o titulného Jáchyma v podaní Petra Bruknera, ide o cameo počítačového technika, ktorý sa na plátne objaví len niekoľko sekúnd.

Detail filmu

 • Originálny názov
  Jáchyme hoď ho do stroje
 • Réžia
 • Scenár
  Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský
 • Hrajú
  Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák, Josef Hlinomaz, Miroslav Homola, Lubomír Lipský st., Petr Nárožný, Eva Svobodová, Josef Beyvl, Vác
 • Kamera
  Jaroslav Kučera
 • Strih
  Miroslav Hájek
 • Hudba
  Zdeněk Liška
 • Zvuk
  Josef Vlček
 • Minutáž
  98 min (91+ min.)
 • Rok výroby
  1974
 • Krajina pôvodu
  • Česko
 • Farba
  • Farebný
 • Distribúcia

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít