Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Slovenská čítanka: Mária Ferenčuhová

Réžia
Rok výroby 
2022
Krajina pôvodu
  • Česko
  • Slovensko
Minutáž
8min 
Zvukové stopy 

Bratislavčanka Mária Ferenčuhová je poetka, prekladateľka a filmová teoretička. Vyštudovala filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave a postgraduálne vedy o reči na parížskej École des hautes études en sciences sociales. Štúdium zavŕšila doktorátom z dejín a teórie filmu, televízie a rozhlasu opäť na VŠMU, kde potom 15 rokov prednášala. Je redaktorkou mesačníka Film.sk a editorkou súčasnej poézie vo vydavateľstve Vlna/Drewo a srd. Všestranne sa zaoberá najmä poéziou a umeleckým prekladom z francúzštiny (M. Houellebecq, P. Virilio, A. Nothomb, A. Robbe-Grillet, S. Becket, J. Rancière a i.). Debutovala básnickou zbierkou Skryté titulky (2003), ktoré nasledoval Princíp neistoty (2008), Ohrozený druh (2012) a Imunita (2016), ktorá získala viaceré ocenenia (Kniha roka v čitateľskej ankety Pravdy 2016, Cena Bibliotéky 2017, Cena Nadácie Tatrabanky 2017). V pandemických časoch vydala Černozem. „Piata kniha básní Márie Ferenčuhovej je hypnotickou meditáciou o konci a prerode. Individuálny osud človeka sa v nej prepája s osudom vesmíru, mrazivo osobné a zároveň všeobjímajúce obrazy intimity akoby presahovali samy seba a rozpínali sa do nekonečna.“

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít