Peter Kerekes o svojom filme: „V krčme som žartom hovoril, že krajina, ktorá si demokraticky nedokáže pomôcť k vlastnému rozvoju a k normálnosti, má jedinú možnosť: pozvať si na pomoc cudziu armádu. Bolo to v čase, keď som sa vrátil z mesačného pobytu vo Fínsku, z ktorého som bol nadšený. Napadlo mi, že ak by sa na Slovensko nasadili fínski úradníci, fínski inšpektori a fínski sudcovia, Slovensko by konečne nastúpilo cestu demokracie. Slovensko pred 20 rokmi nebolo pripravené vládnuť si samo. A keď to pôjde takto ďalej, k demokracii sa dopracujeme tak o 200 rokov. Ľudia nie sú zvyknutí, že nesú zodpovednosť za vlastné rozhodnutia, nie je tu vybudovaná kontinuita vládnutia, inštitúcií, nemáme úctu k autoritám, čo je samozrejme dôsledkom toho, kto sa tu celé tie roky a aj dnes za autority vydáva.“
Ako vysvetliť pojem „Slovensko“ neznámemu cudzincovi, návštevníkovi z inej planéty, v horizonte posledných 20 rokov? Aký je genetický, či programovací kód softvéru „Slovensko“? Ako sa používa, ako sa mení?
Slovensko 2.0 je film o dvadsiatich rokoch samostatného Slovenska očami desiatich popredných slovenských režisérov. Skladá sa z desiatich desaťminútových filmov rôznych žánrov, od hraného cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok - odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?
Výsledkom je unikátna reflexia moderných dejín našej krajiny a zároveň i umelecká reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.