Scéna z filmu Magický hlas rebelky
Scéna z filmu Magický hlas rebelky
Scéna z filmu Magický hlas rebelky

Magický hlas rebelky

Réžia
Rok výroby 
2014
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
85min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Speváčka, signatárka a hovorkyňa Charty 77 Marta Kubišová vydržala so cťou dvadsať rokov v odpore proti komunistickému režimu. Keď mala dvasaťsedem rokov, bola vo svojom strmom profesionálnom vzlete zostrelená ruskými okupačnými tankami, ktoré obsadili Československo. Dôvodom bola pravdepodobne speváčkina pieseň Modlitba pro Martu, ktorá sa stala protestsongom okupovanej zeme. Marta, trojnásobná Zlatá slávica z rokov 1966, 1968 a 1969 a sexsymbol tej doby, sa živila lepením sáčkov. Stres vyvolaný dramatickou zmenou života a normalizačnou beznádejou vyústil v speváčkinu osobnú tragédiu. Svoj osud speváčka niesla bez reptania, napriek tomu, že sa stala terčom výsluchov a šikanovania zo strany Štátnej bezpečnosti.

Jej dramatický osobný život sa prelína s politickou tragédiou tohto národa po sovietskej okupácii v roku 1968 a s činnosťou nezohnutých občanov v Charte 77. Film sa zaoberá Martinou prvou a druhou speváckou kariérou, jej súkromným životom, občianskym angažmán a históriou Československa v druhej polovici 20. storočia.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít