Sila dokumentárneho hľadania

Na bicykli po Prahe, autom po Rusku, pešo tmavou africkou nocou; na ceste od spoločenskej angažovanosti k intímnej krajine vnútra - Martin Mareček je filmár v pohybe. Jeho retrospektívu uvádzame pri príležitosti jeho 50tych narodenín.

Uznávaný český dokumentarista, dramaturg a pedagóg Martin Mareček nezostáva nikdy na jednom mieste. Od pozície za kamerou sa plynule presúva do pozície za katedrou, zo strižne vlastného filmu do strižní filmov svojich kolegov a študentov, z Prahy do Azerbajdžanu, Zambie, Ruska. Jeho proces tvorby je prestúpený hľadaním – globálneho v lokálnom, všeobecného v jedinečnom, seba samého v iných (a vice versa). Často prekračuje hranice, či už fyzické alebo myšlienkové, ale jeho putovanie vždy začína bytostným záujmom o bezprostredné okolie. Od angažovaných portrétov spoločnosti v dokumentoch Hry Prachu, Zdroj alebo Auto* Mat sa v posledných filmoch ponára do vnútorných krajín svojich protagonistov – či už sprevádza odcudzenú dvojicu otca a syna na ceste po ruskej [Dialave](https:/ /dafilms.sk/film/10918-dalava), alebo filmového kritika Kamila Filu pri (seba)deštruktívnom pátraní po zdrojoch vlastnej Sily. Hoci je právom sprevádzaný povesťou úspešného a oceňovaného tvorcu, Martin Mareček rozhodne nezaspáva na (festivalových) vavrínoch a ďalej hľadá možnosti vzťahu so svetom, ktorý ho obklopuje.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít