Spoločne to zvládneme. Predĺžili sme 40% zľavu na ročné predplatné do 31. mája.

Dokument na kolesách

Autorské dokumentárne filmy mladej generácie sa vyznačujú veľkou mierou tvorivej slobody, sú osobné, nekompromisné a vyjadrujú sa k témam bez cenzúry. Mnohokrát sa ale nedostanú do klasickej kinodistribúcie, k divákovi. V roku 2016 sa skupina študentov a pedagógov FTF VŠMU rozhodla túto frustrujúcu okolnosť zmeniť. S balíkom kvalitných dokumentov odvtedy osobne vycestovali za stovkami stredoškolákov do škôl, aby skrze filmy mladých povzbudili ku kritickému myslieniu. A tak vznikol projekt Dokument na kolesách.

Dnes patrí Dokument na kolesách k najetablovanejším projektom svojho druhu na Slovensku s metodickým zázemím a širokou databázou partnerských škôl. Hlavným cieľom Dokumentu na kolesách je predstaviť dokumentárny film ako atraktívny nástroj na rozvoj kritického myslenia. Dokumentárny film dodáva vyučovaciemu procesu novú dynamiku, má schopnosť problematické témy scitlivovať a podať ich zaujímavým spôsobom. Organizátori Dokumentu na kolesách veria, že aj jeden film, jedna inšpiratívna osobnosť, či jedno školské podujatie môže byť pre mladého človeka impulzom obohatiť svoje poznanie a začať premýšľať v nových kontextoch. K odstráneniu stereotypov a predsudkov pomáhajú predovšetkým osobné príbehy ľudí, ktoré mladým divákom komplikované témy približujú citlivým spôsobom a ukazujú na skutočné problémy, s ktorými sa ľudia v spoločnosti stretávajú.

Dokument na kolesách zastrešuje distribučná spoločnosť Film Expanded

„Dokument na kolesách myslí o dokumentárnom filme a myslí s dokumentárnym filmom. Mladým ľuďom ukazujeme dokument ako entitu, ktorá provokuje nové poznania a pre kultúrnu imunitu spoločnosti je neodmysliteľná.”
Matej Sotník, spoluzakladateľ Dokumentu na kolesách

„Dokument na kolesách je unikátnym priestorom prvých stretnutí mladého študenta a slovenskej dokumentárnej tvorby. Študentom stredných škôl ukazujeme výnimočné autorské filmy o problémoch, ktoré sa ich bytostne dotýkajú.“
Adam Straka, koordinátor Dokumentu na kolesách

Komentáre

Pre pridanie komentára sa prosím najskôr prihláste alebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.