Festival Jeden svet sa blíži...

21.ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov prichádza so sloganom „Jeden svet. Mnoho možností. Tvoja voľba?“ Aktuálny vizuál sa pohráva s myšlienkou posúvať svet okolo nás kliknutím myši. V našom špeciáli vás pozývame k ohliadnutiu sa dozadu na minuloročnú súťažnú sekciu slovenských a českých dokumentov. Nalaďte sa už teraz na festival Jeden svet v našom online kine.

Víťazom minuloročného festivalu sa stala snímka Pavla Pekarčíka Hluché dni, ktorá nechýba ani v našom výbere. „Tí čo nepočujú, načúvajú snom“ - tak znie motto filmu, ktorý tvoria štyri príbehy nepočujúcich detí z rómskych osád. Malí hrdinovia pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne rozumeli, žijú na okraji už dosť izolovanej rómskej komunity a toto radikálne outsiderské postavenie ich predurčuje na cestu do snového sveta túžob a predstáv.

Film českého režiséra Martina Marečka Diaľava je komorným dokumentárnym road movie o otcovi a synovi, ktorí sa vydávajú do Ruska nájsť časť svojej rodiny. Spoločné hľadanie stratenej dcéry a manželky sa mení na hľadanie ich vzájomného vzťahu. Film vznikal 5 rokov a pôvodne mal formu hraného filmu. Skutoční protagonisti však nakoniec vniesli do pripravovaného filmu intimitu a mnohovrstevnatosť, ktorá v scenári chýbala a tak sa z hraného filmu stal autentický dokument. Vďaka spoločnosti HBO Europe vám tento titul prinášame do 30.9. zdarma!

Súčasťou našej kolekcie je aj čerstvo ocenený dokument Dobrá smrť Tomáša Krupu, ktorý získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší dokument roku 2019. Otvára u nás tabuizovanú tému eutanázie prostredníctvom silného osobného príbehu Janette a jej rodiny. Film nehodnotí, nesúdi a nevnucuje žiadne stanovisko, ale volí pokornejšiu cestu observácie jedinečného životného osudu.

Aktuálny ročník festivalu sa tento rok koná v termíne 5.– 11.november 2020. Nepremeškajte možnosť kúpiť si do konca septembra zlacnenú „early bird“ permanentku tu. Jeden svet sa paralelne pripravuje aj na plnohodnotný plán B – online festival v prípade zvýšeného šírenia COVID–19 a svojím divákom tak zaručuje, že zakúpené permanentky využijú. Pri zakúpení permanentky na Jeden svet získate 40% zľavu na naše celoročné predplatné.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít