Anna Grusková

Anna Grusková (Slovensko)

Anna Grusková je filmová a divadelná autorka, režisérka, dramaturgička a kurátorka. Vyštudovala Divadelnú a filmovú vedu na Karlovej univerzite v Prahe a na Filmovej fakulte Vysokej školy múzických umení. Iniciovala, viedla alebo sa zúčastnila mnohých domácich a medzinárodných umeleckých projektov so sociálnym rozmerom (Brides, Donaudrama, Europeana Photography atd.).
Pracovala v Slovenskej akadémii vied, učila na VŠMU a pôsobila aj v Slovenskej televízií ako dramaturgička. Jej divadelnú hru Rabínka v roku 2012 uviedlo Slovenské národné divadlo. Ako dramaturgička a scenáristka spolupracovala s režisérmi Jurajom Johanidesom a Robom Švédom. Je režisérkou a scenáristkou dokumentárneho filmu Rabínka a Návrat do horiaceho domu. V spolupráci s RTVS nakrútila portrét spisovateľky a novinárky Ireny Brežnej Profesionálna cudzinka a neskôr Smutné jazyky o dramatických osudoch a vymierajúcich nárečiach karpatských Nemcov na Slovensku.

Foto: Damas Gruska

Filmografia

 • Žena novej doby
  2022
 • Život za divadlo
  2020
 • Smutné jazyky
  2018
 • Profesionálna cudzinka
  2016
 • Návrat do horiaceho domu
  2014
 • Rabínka
  2012

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít