Scéna z filmu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie
Scéna z filmu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie
Scéna z filmu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie
Scéna z filmu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie
Scéna z filmu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie
Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie

Réžia
Rok výroby 
2019
Krajina pôvodu
  • Česko
  • Slovensko
Minutáž
336min 
Zvukové stopy 

Takmer šesťhodinový filmový román Karla Vachka hľadá možnosti, ako urobiť svet lepším miestom pre život. Rozdelený do štyroch dielov skúma súčasnú politiku, filozofiu, náboženstvo a umenie. Päťdesiat rokov od Pražskej jari a tridsať rokov od Nežnej revolúcie bilancuje spoločenský vývoj a vidí jedinú možnú budúcnosť v priamej demokracii, ktorá podľa neho umožní prepojenie ľudstva cez internetovú sieť. Filmom prechádzajú Vachkovi študenti z Katedry dokumentárneho filmu na pražskej FAMU, ktorí spoločne s hosťami v jeho ateliéri upozorňujú na často humorné paradoxy a rozpory doby. Zvláštna pozornosť je venovaná revolúciám, počnúc cromwellovskou. Tie síce posúvajú ľudstvo dopredu, ale za cenu násilia a zneužitia ústredných myšlienok k mocenským ambíciám jednotlivcov. Tak je to aj s komunizmom, ktorý Vachek prežil a podáva o tom svedectvo. Spomína na svojich mŕtvych príbuzných, pričom cituje svoje obľúbené filmy a knihy. V dokumentárnej freske sledujeme nepretržitý prúd myšlienok a obrazov, ktoré tvoria aj jeho staršie diela a maliarske plátna, ale zároveň aj spojenie reformného komunizmu - Dubčeka, Smrkovského s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, či Marcela Duchampa s premiérom Andrejom Babišom. Nič nie je možné a busta Václava Havla posiata hubami sa tak opäť vracia na mykologickú výstavu, odkiaľ sa ju usporiadatelia snažia odstrániť za každú cenu. Filozof Milan Hauser, ekonómka Ilona Švihlíková, básnik Andrej Stankovič a desiatky ďalších osobností prijímajú Vachkovu výzvu k dialógu, ako najlepšiemu nástroju myslenia.

„Já vás vidím, dokud vás neuvidím. Jakmile vás uvidím, tak už vás nevidím.“ Karel Vachek

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít