Filmové podobenstvo Pavla Juráčka (1935–1989) vychádza z fantasticko-satirického románu anglického klasika Jonathana Swifta (1667–1745) Gulliverove cesty. Po svojom uvedení bol veľmi skoro stiahnutý z distribúcie a stal sa jedným z trezorových titulov.
Posledný film predčasne zosnulého českého filmára a scenáristu je originálnou zmesou absurdity, čierneho humoru, symbolov, satiry, irónie a grotesknosti. Po svojom uvedení však narazil na nepochopenie „normalizátorov“. O žánrovo nezaraditeľnej snímke sa v dobovej tlači písalo ako o "groteske, plnej pitoreskných príhod, naháňačiek a bitiek". Problém bol v tom, že okrem tragikomédie, absurdnej drámy či rozprávky pre dospelých mohol byť chápaný aj ako satira a politický film...
Štyridsiatnik Gulliver havaruje na opustenej lesnej ceste a od tej chvíle nič nie je tak, ako bol zvyknutý. Najprv sa dostáva do krajiny svojho detstva, neskôr do tajomnej krajiny Balnibarbi a jej hlavného mesta, ktoré sa oddávna nad ňou vznáša ako ostrov vo vzduchu. Je to cesta podobná ceste poznania. Gulliver odhalí ľudom pravdu, čím im však berie ich vieru a ideály. Radšej ju nechcú poznať; neznesú pomyslenie, že dovtedy žili v klame, nevedomosti a temnote.
Príbeh rozdelený do dvanástich kapitol stiera rozdiel medzi snom a realitou, mieša minulosť s prítomnosťou a poéziu so satirou. Kvôli symbolom, metaforám, zložitej narácii a téme je určený predovšetkým pre náročnejšie publikum.
V roku 2015 český Národní filmový archiv snímku digitálne zreštauroval vďaka podpore grantov z Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Ministerstva kultury ČR.
Viac o filme: Filmový přehled - kontexty.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.