Podobne ako v predchádzajúcom filme Dušana Hanáka Tichá radosť sú ústrednými postavami psychologicko-spoločenskej drámy Súkromné životy ženy – nevlastné sestry Elena (Magda Vášáryová) a Naďa (Jana Šulcová). Hlavnou témou sú ich vzájomné vzťahy a ich životné hodnoty. Každá z nich hľadá vlastné východisko z osobnej krízy. Hanák sa tu opäť sústreďuje na materstvo ako základnú os ženskosti: kým Elene sa v neskoršom veku narodí prvé dieťa, Naďa prežíva krízu po operácii, ktorá ju pripravila o možnosť mať deti.
Realizácia filmu trvala štyri roky. Námet, ktorý napísal s Katarínou Benčičovou, vznikol v roku 1986 a literárny scenár bol schválený dramaturgiou v máji 1988. Nakrúcať sa začalo 4.9.1989 a posledná klapka padla až 16.2.1990. Nakrúcanie filmu bolo počas novembrových udalostí roku 1989 niekoľkokrát prerušené aj preto, že predstaviteľka Eleny, herečka Magda Vášáryová sa v tom čase politicky angažovala. Film vznikol v koprodukcii so západonemeckou produkčnou spoločnosťou Infafilm GmbH Manfred Korytowski z Mníchova a zahrali si v ňom aj nemeckí herci Ursula Dirichs, Ilse Matheis a Nikolaus Lansky. Hlavnú mužskú postavu spisovateľa Martina stvárnil český herec Václav Helšus. Kameramanom filmu bol vtedy mladý 30-ročný Jozef Krivošík. Exteriéry sa nakrúcali v Karlových Varoch, Bratislave, Brne, Pustých Uľanoch a v Čiernej Vode. Film v roku 1991 získal Cenu poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Štrasburgu.
Po dokončení filmu Súkromné životy sa Hanák opäť vrátil k dokumentárnej tvorbe. O päť rokov neskôr nakrútil dlhometrážny dokumentárny film Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu počas obdobia 1945 - 1989.
„Scenár sa rodil ťažko i v súvislosti s normalizačnými obmedzeniami v dramaturgii a sujete filmu. Mal vyjadrovať dusno a neslobodu toho obdobia, ale nebolo možné rozvíjať v ňom motív samizdatu v živote nekonformného spisovateľa Martina. Paradoxne, nepomohli mu ani počiatočné búrlivé a neisté spoločenské zmeny“, spomína Dušan Hanák na svoj posledný dlhometrážny hraný film.
Viac o filme na SK CINEMA
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.