Kaurismäkiho prvý celovečerný hraný film sa voľne drží Dostojevského rovnomennej literárnej predlohy, avšak dej filmu je prenesený do Helsiniek osemdesiatych rokov. Je príbehom mäsiara, ktorý spácha vraždu. Na prvý pohľad je nepochopiteľná, no následne sa ukáže, že pre svoj čin mal istý osobný dôvod. Napriek tomu ho začnú trápiť výčitky svedomia, ktoré postupne prekračujú mieru únosnosti.
„…Je tam veľa z Hitchcocka, veľa z Bressona a len dve percentá som tam ja,“ týmito slovami Kaurismäki skromne zhodnotil svoj prvý celovečerný film, ktorým v dvadsiatich šiestich rokoch odvážne debutoval ako samostatný režisér aj hlavný scenárista. Kaurismäki ďalej uvádza: „Rozhodol som sa pre Dostojevského príbeh, keď som si niekde prečítal Hitchcockov názor, že by sa nikdy neodvážil adaptovať jeho romány, pretože sú z hľadiska filmového spracovania príliš ťažké. Povedal som si vtedy: dobre, tak to skúsim ja... Vzal som teda najlepšiu knihu na svete a úplne som ju zničil."
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.