Scéna z filmu Spřízněni volbou
Scéna z filmu Spřízněni volbou
Scéna z filmu Spřízněni volbou
Scéna z filmu Spřízněni volbou
Scéna z filmu Spřízněni volbou
Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Spřízněni volbou

Réžia
Rok výroby 
1968
Krajina pôvodu
  • Česko
Minutáž
85min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Prezident Antonín Novotný ustúpil 22.3.1968 tlaku reformných komunistov na čele s Alexandrom Dubčekom a abdikoval. Je treba zvoliť novú hlavu štátu, ktorá by sa vydala na cestu „socializmu s ľudskou tvárou“.

Karel Vachek so svojím štábom preniká do zákulisia vtedajšieho politického diania, nakrúca plamenné prejavy, búrlivé mítingy, taktické porady i obyčajné rozhovory verejných činiteľov. Jeho film je nesmierne pravdivou umeleckou reportážou v štýle cinema direct a zároveň jemnou paródiou investigatívneho, politicky angažovaného dokumentu. S nadhľadom sleduje postavy a postavičky, drámy, pripomínajúce skôr komédiu, jeho humor a irónia sú však stále plné nádeje. Účinkujú: generál Ludvík Svoboda, predseda vlády Oldřich Černík, generálny tajomník KSČ Alexander Dubček, predseda Národného zhromaždenia Josef Smrkovský, ekonóm Ota Šik, literáti Jan Procházka, Pavel Kohout, Jan Skácel, Karel Ptáčník, Milan Jaris, Jan Otčenášek, politici Josef Špaček, Gustáv Husák, Marie Švermová, Miroslav Galuška, Drahomír Kolder, Čestmír Císař, Ludvík Černý, Bohuslav Lastovička, Jozef Lenárt, Zdeněk Fierlinger, Marie Miková, Josef Borůvka, Josef Plojhar, Karel Poláček, Vasil Biľak, Jan Piller, Július Dolanský, Jiří Hendrych, Matrin Vaculík a vedci Radoslav Selucký, Karel Kosík a Eduard Goldstucker.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít