Zdrojom pre rozprávanie životného príbehu sú privátne filmové archívy rodiny Šechtlovej.
Marie a Josef sa spolu zoznámili na gymnáziu v Tábore. Josef bol synom známeho táborského fotografa Šechtla a Marie sa tak zblížila s prostredím ich rodinného ateliéru. Fotografovanie a filmovanie pozvoľna vstúpilo do jej života. Milostný vzťah Josefa a Marie je vidieť od prvých filmových záberov, ktoré si obaja zhotovovali. Druhá polovica 40. rokov bola pre Josefa a Mariu obdobím budovania rodinnej fotografickej živnosti, ktorú prevzali po otcovi. Do nej patrila i starostlivosť o veľký fotografický archív. K pracovným stretnutiam patrili i návštevy u prezidenta Beneša, ktorý mal vilu v neďalekom Sezimovom Ústí. Josef i Marie mali vtedy pocit, že majú šťastie vo svojich rukách.
Ešte prvé roky po komunistickom prevrate bol vzájomný vzťah Josefa a Marie silnejší, než politická doba, v ktorej žili a ktorú dokázali zo svojho života vytesniť. Tá však nakoniec dostihla aj ich dvoch. Najprv znárodnením ich firmy. Neskôr zinscenovaným procesom proti Josefovi, pretože komunisti predpokladali v rodinnom fotografickom archíve kompromitujúce materiály. Z väzenia, v ktorom sa Josef ocitol, tiež pochádza láskyplná korešpondencia, ktorá ich príbeh sprevádza. Je vzdorom k nezmyselnej dobe, ktorú Josef a Marie museli žiť.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.