Scéna z filmu Čestný občan
Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Čestný občan

Réžia
Rok výroby 
2014
Krajina pôvodu
  • Slovensko
Minutáž
10min 
Zvukové stopy 
Titulky 

„Zo Slovenska som odišiel vo svojich 20-tich rokoch a odvtedy som sa sem vracal v podstate ako cudzinec. Tak som sa trošku zľakol, že čo môžem vymyslieť pre tento film. Potom mi však napadlo, ako veľmi som sa bavil na tom, že mi moje rodné mesto Kežmarok dalo čestné občianstvo. A že by sa z toho dala urobiť skoro až satira. Pretože ja som bol vlastne z Kežmarku vyhnaný. Bol som strašný žiak, bol som veľký bitkár a navyše som mal v sebe takú komediantskú chuť baviť celú triedu. Z mravov som mal dvojku, ba aj trojku. Preto ma prekvapilo aj pobavilo, že mi moje rodné mesto vzdalo poctu. V Kežmarku sa narodili moji prastarí rodičia, starí rodičia, rodičia, jeden z mojich dvoch bratov tam stále žije. Kežmarok pokladám za svoje rodné mesto a návrat doň bol ako návrat domov. Aj tá lekáreň, ktorá je vo filme, je naozaj lekáreň, po ktorej som ako malý chlapec behal a v ktorej bol otec lekárnikom.“


Ako vysvetliť pojem „Slovensko“ neznámemu cudzincovi, návštevníkovi z inej planéty, v horizonte posledných 20 rokov? Aký je genetický, či programovací kód softvéru „Slovensko“? Ako sa používa, ako sa mení?

Slovensko 2.0 je film o dvadsiatich rokoch samostatného Slovenska očami desiatich popredných slovenských režisérov. Skladá sa z desiatich desaťminútových filmov rôznych žánrov, od hraného cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok - odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?

Výsledkom je unikátna reflexia moderných dejín našej krajiny a zároveň i umelecká reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít