Scéna z filmu Pohreb prezidenta
Scéna z filmu Pohreb prezidenta
Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Pohreb prezidenta

Réžia
Rok výroby 
2014
Krajina pôvodu
  • Slovensko
Minutáž
10min 
Zvukové stopy 
Titulky 

„Václav Havel bol nositeľom hodnôt, ktoré stáli na začiatku spoločenských zmien v roku 1989. Pravda a láska mali zvíťaziť, ale napokon sa bojovalo o politickú moc. Hovorilo sa aj o rovnosti pred zákonom, o spravodlivosti, o tolerancii, o potrebe solidarity. Žiadny z týchto ideálov sa dodnes nepodarilo naplniť. Náš film je konštatovaním, že smrť Václava Havla, fakticky aj symbolicky, uzavrela epochu, na ktorú budeme spomínať ako na premárnenú šancu.

A či sme boli pripravení na rozdelenie federácie? Neboli. A mnoho Slovákov to ani nechcelo. Ale napokon bol rozpad Československa dobrá skúška. Museli sme prestať nariekať nad tým, že nás riadia z Prahy, a že nemôžeme realizovať svoju predstavu o podobe Slovenska. Zo dňa na deň sme museli prevziať zodpovednosť sami za seba. V niektorých veciach sme obstáli, v niektorých nie. V Čechoch sme však stratili priaznivo nastavené zrkadlo, s ktorým sme sa mohli konfrontovať. Myslím, že nám to občas chýba.“


Ako vysvetliť pojem „Slovensko“ neznámemu cudzincovi, návštevníkovi z inej planéty, v horizonte posledných 20 rokov? Aký je genetický, či programovací kód softvéru „Slovensko“? Ako sa používa, ako sa mení? Slovensko 2.0 je film o dvadsiatich rokoch samostatného Slovenska očami desiatich popredných slovenských režisérov. Skladá sa z desiatich desaťminútových filmov rôznych žánrov, od hraného cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok - odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?

Výsledkom je unikátna reflexia moderných dejín našej krajiny a zároveň i umelecká reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít