Scéna z filmu Discoboj
Scéna z filmu Discoboj
Zdielať cez
  • Facebook
  • Twitter

Discoboj

Réžia
Rok výroby 
2014
Krajina pôvodu
  • Slovensko
Minutáž
10min 
Zvukové stopy 
Titulky 

„Vidím silnú paralelu medzi životom môjho protagonistu približne od roku 1993 a životom Slovenska. Mám pocit, že on si prešiel v mnohých ohľadoch podobným vývojom ako Slovensko. V 90-tych rokoch sa začal stavať na vlastné nohy, mal sen o vlastnej diskotéke a tvrdohlavo za ním aj išiel. Prežil si, podobne ako Slovensko pri jeho zrode, podnikateľsko-mafiánsku dobu 90-rokov. A práve tá ho napokon dohnala k rozhodnutiu, že vzdal boj, ktorý tu zažíval, pretože sa bál o svoju rodinu a odišiel z krajiny. Tá jeho potreba stále o niečo bojovať sa však stala za tie roky jeho súčasťou. Možno preto svoje diskotéky na Česko-nemeckých hraniciach uvádza často slovami: „Vitajte v mojom slovenskom kráľovstve!“… Film vznikol z jeho vnútornej potreby artikulovať veci, ktoré sám prežil a ktoré sú veľmi rozporuplné čo sa týka morálky. Tu sa opäť ponúka paralela medzi protagonistom filmu a Slovenskom, ktoré tiež postupne dospieva k potrebe vyrovnať sa s priebehom svojho vzniku a vývoja. Film môže mať aj na krajinu liečivé účinky.“


Ako vysvetliť pojem „Slovensko“ neznámemu cudzincovi, návštevníkovi z inej planéty, v horizonte posledných 20 rokov? Aký je genetický, či programovací kód softvéru „Slovensko“? Ako sa používa, ako sa mení?

Slovensko 2.0 je film o dvadsiatich rokoch samostatného Slovenska očami desiatich popredných slovenských režisérov. Skladá sa z desiatich desaťminútových filmov rôznych žánrov, od hraného cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok - odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?

Výsledkom je unikátna reflexia moderných dejín našej krajiny a zároveň i umelecká reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

Film bohužiaľ nie je k dispozícii :(

Je nám ľúto, ale tento film nie je vo Vašej krajine k dispozícií.

Detail filmu

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít