Roberto Minervini: Nepokojné srdce Ameriky

Vizuálne pohlcujúce obrazy a výjavy z odvrátenej strany dnešnej Ameriky charakterizujú tvorbu oceňovaného talianskeho filmára Roberta Minerviniho. Prinášame vám po prvý krát na Slovensku retrospektívu jeho celovečerných filmov.

Keď taliansky režisér Roberto Minervini v roku 2018 predstavil na filmovom festivale v Benátkach svoj posledný film s názvom Co uděláš, až svět vzplane? (What You Gonna Do When the World’s on Fire?, 2018), netušil, že už o pár rokov sa jeho titul doslova vyplní. Film, ktorý zachytil napätie v afroamerickej komunite po sérii rasovo motivovaných vrážd sa po udalostiach v Minneapolise stal opäť aktuálny. USA nedávno prežívali najväčšie rasové protesty za posledné roky a Minerviniho tvorba odhalila podhubie rasového a sociálneho napätia v Amerike.

Prehliadka filmov Roberta Minerviniho nazvaná Nepokojné srdce Ameriky odkazuje k hlavným hrdinom jeho snímok, ktorí sa často musia vysporiadať so svojimi vnútornými démonmi a tiež s nespravodlivosťou systému americkej spoločnosti.

Retrospektívu jeho celovečerných filmov doplní aj živý stream diskusie Roberta Minerviniho s uznávaným kritikom a umeleckým riaditeľom festivalu v Locarne Gionom Nazzarom.

Prečítajte si rozhovor s režisérom Robertom Minervinim, ktorý viedla filmová publicistka Roberta Tóthová.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít