Štyri živly - EXIT

V dňoch 6. – 9. augusta 2020 sa v Banskej Štiavnici koná 22. ročník kultovej filmovej udalosti - 4 živly. Jeho témou, ktorá vyplynula z atmosféry spojenej s pandémiou a karanténou, je EXIT. Spolu s dramaturgami festivalu sme pre vás pripravili výber desiatich filmov, s ktorými zažijete únik v rôznych podobách.

Únik za hranice fyzické, osobné, za hranice predsudkov aj fantázie. Únik z domova, v ktorom nás v posledných mesiacoch držali strach i zodpoved- nosť.

Ostro stráženú hranicu Československa po invázii ruských vojsk prekročil fenomenálny režisér Jan Němec v dokumentárnom experimente Holka Ferrari Dino. Karel Roden ako režisérovo alterego rozpráva autentickú spomienku Jana Němca na august 1968, kedy natočil a načierno preniesol cez hranice dvanásť minút autentického záznamu z ruskej okupácie. V existenciálnej atmosfére úniku pred smrťou sa odohráva animovaný film Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka Posledný autobus. Znepokojujúce podobenstvo z ríše zvierat, kde hrdinovia utekajú pred poľovníkmi a v mene vlastnej záchrany sú schopní obetovať aj svojich najbližších, vypovedá o archetipálnej povahe ľudstva. Drsná alegória dvojice animátorov má na konte mnohé medzinárodné ocenenia a patrí medzi to najzaujímavejšie, čo na domácej scéne animovaného filmu vzniklo.

Omnoho ťažšie ako prekročiť fyzické hranice, je prekonať hranice predsudkov. Český režisér Petr Václav sa dlhodobo venuje rómskym témam. V hranom filme Cesta von dostáva divák autentickú pozvánku do života rómskej komunity. Václav obchádza klišé rómskych osád a zobrazuje bežnú rómsku rodinu z paneláku, ktorá sa pokúša nájsť prácu a uživiť sa, no vždy naráža na absurdné okolnosti a točí sa v zúfalom kruhu.

Do vybranej kolekcie únikových filmov patria nepochybne aj obľúbené filmové úlety. V roku 2018 sa na MFF Karlove Vary objavil film Benjamina Tučka Mars. Recesistické sci-fi sa odohráva na vesmírnej stanici Mars. Vo filme si zahrala aj slovenská herečka a režisérka Tereza Nvotová, ktorá spolupracovala aj na scenári. Za pozornosť stojí aj krátky film Viery Čákanyovej 100 dní. Biomolekulárny vedec Béla, ktorý čaká na smrť (zmrazením) sucho hodnotí, kam sme sa ako ľudstvo dopracovali. Režisérka už v ranej tvorbe definovala svoj prístup a tému, ktorá ju s posledným filmom doviedla až na Berlinale.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít