Deväťdesiate roky boli pre slovenskú i českú spoločnosť obdobím veľkých zmien. Na niektoré z nich dnes spomíname s nostalgiou, iné by sme radšej vymazali z pamäti národa. Vo výbere hraných a dokumentárnych filmov tohto špeciálu sme sa snažili vytvoriť plastický obraz vtedajšej doby. Od osobných príbehov až po politické kauzy.
Začiatok tejto dekády bol spojený s pocitom radosti, neobmedzenej slobody a hľadaním hraníc novo nadobudnutej demokracie. Martin Šulík sa v roku 1992 vo filme Všetko čo mám rád, zamýšľa nad tým, že so slobodou prichádza aj osobná zodpovednosť a potreba robiť zásadné životné rozhodnutia.
Otvorené hranice konfrontovali mladú generáciu s ľahkým prístupom k drogám. Povestní Onříčkovi Samotári s neodmysliteľným jointom v ruke vzbudzujú aj dnes úsmev, zatiaľ čo temnú stránku závislosti, ktorá zaskočila mladého hudobníka Mareka Brezovského aj jeho súputníkov, ukazuje pôsobivý dokument Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom.
Symbolom deväťdesiatych rokov sa stala aj ekonomická transformácia, ktorú poháňal všadeprítomný rozvoj podnikania. Niet preto divu, že sa vplyv podnikateľov začal čoraz viac dostávať aj do politiky a s ním prichádzala aj korupcia a rôzne formy mafiánskych praktík. Legendárny knižný bestseller Petra Pištanka Rivers of Babylon dostal svoju filmovú podobu v rovnomennom filme Vlada Balca, ktorý divákom ukazuje divoké zákulisie postsocialistického podsvetia. Vlákna súvislostí, ktoré siahajú od smrti Róberta Remiáša až do súčasnej politiky, odhalila mladá režisérka Barbora Berezňáková v dokumentárnom filme Skutok sa stal. Fenomén zmanipulovaných médií za mečiarizmu rozkrýva s brilantnou presnosťou legendárny krátky dokument Mareka Kuboša Taká malá propaganda.
Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.