Filmom proti extrémizmu

Alarmujúce predvolebné preferencie, ktoré poukazujú na vzrast sympatií k extrémnej pravici, nenechávajú ľahostajných ani slovenských filmárov. Desať filmov nášho programového špeciálu spája nielen téma fašizmu, neonacizmu či ďalších extrémistických fenoménov, ale väčšinu z nich aj akčné gesto “darovania”. Tvorcovia a producenti sprístupnia vybrané filmy na deň zdarma a v krátkom videu odkážu, komu by chceli svoj film darovať a prečo.

Medzi najaktuálnejšie tituly patrí najnovší hraný film Marka Škopa Nech je svetlo, ktorý vzbudil veľkú divácku odozvu. Príbeh otca, ktorý sa zúfalo snaží pomôcť synovi vymaniť sa spod skupiny samozvaných brancov, je emočne drsným a až alarmujúco autentickým zážitkom. Branecké mládežnícke skupiny zachytáva aj observačný dokument Jana Geberta Keď príde vojna, ktorý strávil tri roky s oddielmi slovenskej “domobrany” a ich vodcom Petrom Švrčkom. Drsné pravidlá skupiny pripomínajú skôr než vojenský výcvik, absurdnú hru na diktatúru. Hra však končí v momente, kedy si Peter uvedomí svoj politický potenciál. Generačne najmladším režisérom kolekcie je Teodor Kuhn. Jeho celovečerný debut Ostrým nožom sa inšpiroval skutočným príbehom maturanta Daniela Tupého, ktorý bol zavraždený skupinou neonacistov. Hoci je jeho prípad nedoriešený, režisér vo svojej fikcii znepokojivo a presvedčivo konštruuje udalosti po vražde, ktoré rozkrývajú skorumpovaný súdny systém, prepletený s mafiánskymi a neonacistickými štruktúrami. Tému rómskeho holokaustu otvorí dokument Roba Kirchhoffa Diera v hlave.

Nasledovné filmy budú darované v tieto dni:

Keď príde vojna, r: Jan Gebert --- 17.-29.2.
Nech je svetlo, r: Marko Skop --- 18.2.
Svet podľa Daliborka, r: Vít Klusák --- 21.2.
Tlmočník, r: Martin Šulík --- 22.2.
Cesta Magdalény Robinsonovej, r: Marek Šulík --- 23.2.
Návrat do horiaceho domu, r: Anna Grusková --- 25.2.
Diera v hlave, r: Robert Kirchhoff --- 27.2.
Exit – Dať extrémizmu zbohom, r: Karen Winther --- 28.2.
Môj pes Killer, r: Mira Fornay --- 29.2.
Ostrým nožom, r: Theodor Khun --- z licenčných dôvodov film nemôže byť uvedený zdarma a je dostupný len na jednotlivé stiahnutie


Všetky filmy zdarma su dostupné pre registrovaných užívateľov.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít