Slovenský historik Dušan Kováč odporúča pozrieť si pred voľbami film Slovensko 2.0 z katalógu DAFilms.sk

SLOVENSKO PRED VOĽBOU

Aký film by si ľudia mali pozrieť pred voľbami? Túto otázku sme položili osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života, ktoré si vážime pre ich prácu a postoje. Postupne vám prinesieme ich odporúčania na filmy, ktoré majú schopnosť otvárať divákom oči a klásť tie správne otázky.

Dušan Kováč je slovenský historik a spisovateľ, bývalý člen predsedníctva Slovenskej akadémie vied, kde dodnes pôsobí. Ako historik sa venuje slovenským a stredoeurópskym dejinám 19. a 20. storočia. Je členom Collegium Carolinum v nemeckom Mníchove, britskej The Royal Historical Society v Londýne i Maďarskej a Rakúskej akadémie vied. Napísal dôležité diela o našich národných dejinách, aj diela reflektujúce pôsobenie našich historických osobností, kroniky, učebnice, množstvo historických štúdií, odborných publikácií, knihy pre deti a mládež. Za svoju prácu bol ocenený Pribinovým krížom II. triedy (2003) i prestížnou rakúskou Herderovou cenou (2004). Ceníme si jeho verejné komentáre, podložené hlbokou znalosťou našich moderných dejín, ktorými vyvracia konšpiračné výroky populistických politikov. Slovenským voličom odporúča pozrieť si z nášho katalógu kolektívny poviedkový film o prvých dvadsiatich rokoch samostatného Slovenska očami popredných slovenských režisérov.

"Film Slovensko 2.0 sa skladá z desiatich krátkych filmov rôzneho žánru. A niektoré z tých filmov sú veľmi dobrou diagnózou našej slovenskej súčasnosti. Našu súčasnosť spoluvytvárajú slovenskí voliči. Voliči v roku 2023 budú spoluvytvárať budúce Slovensko 3.0. Bude ten obraz budúceho Slovenska aspoň trocha iný?"

Pozrite si aj ďalšie filmové tipy a odporúčania od psychologičky a lektorky Zuzany Labašovej, vedca Pavla Čekana, vinárky Agnes Loveckej, sociológa Michala Vašečku, herečky Táni Pauhofovej, či filmový výber hudobníka Jonatána Patsirčáka a organizátora festivalu Pohoda Miša Kaščáka.

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít