Diskusia o filme Neviditeľná

Réžia

18.05.2021, 18:25

Režisérka Maia Martiniak otvára vo filme Neviditeľná tabuizovanú tému pôrodnej traumy a s ňou spojených nevyhnutných zmien v našom zdravotníctve. Pri príležitosti svetového týždňa rešpektu pôrodu vás v spolupráci s MFDF Jeden svět pozývame na diskusiu s režisérkou. Moderuje Hana Řičicová z týždenníku Respekt.

Kým v niektorých krajinách, ako je Dánsko, sa presadzuje individuálnejšia starostlivosť, ktorá čo možno najviac rešpektuje želanie nastávajúcej matky, v Česku a na Slovensku sa na predstavy žien príliš nehľadí. Prevláda prístup, ktorý ženu redukuje na takmer nesvojprávnu pacientku, ktorej "problém" je skôr potrebné medicínsky vyriešiť, namiesto toho, aby sa podporil prirodzený priebeh pôrodu. Slovenská režisérka Maia Martiniak dáva vo filme Neviditeľná priestor niekoľkých ženám z rôznych krajín, ktorým pôrod negatívne zasiahol do života a skrze ich svedectvá autorka poukazuje na prehliadanú prax, ktorá ženám odopiera ich základné právo - slobodne rozhodovať o svojom tele. (MFDF Jeden svět)

Archív živého vysielania

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít