Dekonštrukcia kolonialistických naratívov v dokumentárnej kinematografii a priemysle // JEDEN SVET LIVE

05.11.2022, 17:00

Totálna ruská invázia na Ukrajinu narušila dlhotrvajúci mier v Európe. Táto vojna, ktorá zároveň ohrozuje bezpečnosť iných krajín, má značný vplyv na takmer všetky oblasti ľudského života. Kinematografia nie je výnimkou – reaguje búrlivými diskusiami a prehodnocovaním zaužívaných stratégií a postupov.

Zmena sa dotkla najmä krajín východnej a strednej Európy, ktoré v minulosti často zostávali v tieni imperiálneho vplyvu Ruska. Je zrejmé, že dnes musíme viac ako kedykoľvek predtým čeliť zastaraným koloniálnym naratívom a praktikám filmového priemyslu, v dôsledku čoho je kinematografia rôznych krajín nedostatočne zastúpená na medzinárodných platformách a často čelí potrebe postaviť sa „moskvocentrizmu“ celého regiónu východnej Európy, ktorý funguje zo zotrvačnosti. Účastníci našej diskusie budú rozprávať o tom, prečo je dôležité zbaviť sa starých kolonialistických príbehov a praktík v dokumentárnej kinematografii, ktoré sa týkajú celého regiónu východnej a strednej Európy.

Hostia: Viktorija Leščenko, Docudays UA, Ukrajina, alebo Julija Kovalenko, Docudays UA, Ukrajina

Iraklij Chvadagiani, Tbiliská štátna univerzita, Fakulta sociálnych a politických vied, Gruzínsko

Alina Gorlova, filmová režisérka, Ukrajina

Eva Križková, medzinárodný filmový festival Jeden svet

Peter Ivanič, sociológ, Svet medzi riadkami, Slovensko

Moderuje Margje de Koning, umelecká riaditeľka spoločnosti Movies That Matter, Holandsko

Jazyk: angličtina

Archív živého vysielania

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít