JEDEN SVET LIVE: Kapitalks - ľudské práva až pod kožu

06.11.2022, 20:00

Diskusia s holandským umelcom Sanderom van Busselom.

Vo februárovom čísle Kapitálu viedla reportérka Sára Činčurová rozhovor s holandským umelcom Sanderom van Busselom, ktorý na tohtoročnom Jednom svete vytetuje 70 ľuďom na kožu text Deklarácie ľudských práv. Diskusiu moderuje Michal Lipták.

Sander sa venuje komunitnému umeniu, spájaniu ľudí, sociálnej interakcii a experimentálnemu umeniu. Je aj iniciátorom projektu Human Rights Tattoo, ktorý vznikol v roku 2012. Jeho cieľom je vytetovať celý text Všeobecnej deklarácie ľudských práv prostredníctvom 6 773 jednotlivých písmen rôznym ľuďom po celom svete. Tí si svoje písmeno nevyberajú, tetuje sa v poradí slov a písmen deklarácie.

Sander sa rozhodol uskutočniť tento projekt po tom, ako v roku 2004 zavraždili v Keni jeho priateľa, reportéra Stevena Naysha. Odvtedy sa eventy tetovania za ľudské práva organizujú po celom svete v spolupráci s múzeami, univerzitami, organizáciami, festivalmi, tetovacími salónmi. Písmeno si dali vytetovať už tisíce ľudí. Nie je to práca jedného umelca, ale celej komunity ľudí, doposiaľ zo 76 krajín.

V diskusii so Zuzanou Števulovou, riaditeľkou Ligy za ľudské práva, bude Sander hovoriť o svojom projekte a o prepájaní umenia s otázkou ľudských práv.

Archív živého vysielania

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít