3,50 na mesiac a sprcha dvakrát // JEDEN SVET LIVE

07.11.2022, 18:00

Kapitalks: Diskusia o pracovných podmienkach ľudí vo výkone trestu

„V rozsudku sa píše, že ťa odsudzujú na trest odňatia slobody, ale nikto ti nepovie, že okrem toho z teba spravia aj otroka. A to sa deje. Ľudia prídu do väzenia a pracujú takmer zadarmo vo fabrikách. V Trnave šijú topánky pre firmu Rieker, ktorých pár stojí vyše sto eur, a títo ľudia ich šijú za pätnásť centov. Osobne som videl výplatné pásky, kde stála suma 3,50 eur na mesiac. Ďalšie stovky väzňov v Trnave pracujú v Replaste, kde dostaneš tonovú zlisovanú kocku plastu, ktorá sa rozletí po miestnosti a po bradu zaliaty plastom sa hrabeš v odpadkoch a triediš, pričom často nahmatáš zlisované potkany. Akokoľvek môžeme mať problém s empatiou a priať im to najhoršie, tí ľudia pracujú za neľudskú výplatu napríklad v zlievarni. To si podľa mňa nikto nevie predstaviť, osem hodín za sedemnásť eur na mesiac prekladať päťdesiatkilové kotúče. Akú má mať niekto snahu sa polepšiť, keď ho za drobnú krádež zdierajú a zarobí tri päťdesiat na mesiac?“

Michael Bobák opísal v rozhovore s Timeou Beck pre mesačník Kapitál podmienky ľudí vo výkone trestu. Vychádzal pritom z vlastnej skúsenosti, ale jeho kritika smerovala k štrukturálnym problémom väzenia ako inštitúcie.

V tejto diskusii na to nadviažeme a podrobnejšie rozoberieme jednu konkrétnu líniu tejto témy – pracovné podmienky ľudí vo výkone trestu. Kde je hranica medzi trestom a novodobým otroctvom? Prečo sa na prácu vo výkone trestu nevzťahuje Zákonník práce a minimálna mzda? Aké subjekty môžu túto takmer neplatenú prácu využívať? Existujú legálne nástroje na zlepšenie pracovných podmienok ľudí vo výkone trestu?

Hostia:
Patrícia Urbanová

Michael Bobák

Milan Kuruc

pplk. JUDr. Jozef Griger, zástupca riaditeľa odboru výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody

plk. Ing. Michal Čápka, riaditeľ odboru zamestnávania

Moderuje Ivana Rumanová

Archív živého vysielania

Portál DAFilms.sk je výsledkom tvorivej spolupráce siedmich významných európskych festivalov dokumentárneho filmu združených pod Doc Alliance. Našim cieľom je posúvať hranice dokumentárneho filmu, propagovať jeho rozmanitosť a podporovať kvalitné autorské filmy.

Členovia Doc Alliance

Chcete byť pravidelne informovaní o našom filmovom programe?

Odoslaním registrácie k Newsletteru súhlasím so zasielaním obchodných oznámení elektronickými prostriedkami a súvisiacim spracovaním osobných údajov na účely zasielania newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrdzujem, že som si prečítal(a) Zásady spracovania osobných údajov, textu rozumiem a súhlasím s ním, pričom beriem na vedomie práva tu uvedené, najmä právo na námietky proti realizácií priameho marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít